ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Επιστροφή στις εργαστηριακές ασκήσεις

Οι ασκήσεις που παρουσιάζονται έχουν δοκιμαστεί και διαμορφωθεί από τον γράφοντα στην υπερδεκαετή ενασχόλησή του (ως υπεύθυνος και ως συνεργάτης) στο ΕΚΦΕ Πειραιά καθώς και την εικοσαετή εργασία του σε σχολεία.. Μερικές από τις ασκήσεις πραγματοποιήθηκαν και δοκιμάστηκαν σε συνεργασία με τους χημικούς Λιάνα Χαραλαμπάτου και Γιάννη Γράψα στα πλάισια συνεργασίας τουε με το γράφοντα στο ΕΚΦΕ.

Οι ασκήσεις έχουν προσαρμοστεί με τρόπο ώστε να είναι δυνατή η πραγματοποιήσή τους σε σχολικά εργαστήρια, όπως τα εργαστήρια του Λυκείου που δημιουργήθηκαν με το ΕΠΕΑΕΚ

Ιδέες για ασκήσεις έχουν αντληθεί από τα παρακάτω βιβλία και ιστότοπους:

1. Κατάκης, Δ (1971) Πρακτικά Ανοργάνου Χημείας. Αθήνα. Έκδ. Ε.Κ.Π.Α.
  2. Μανουσάκης, Γ.(χ.χ.) Πειράματα Χημείας. Θεσσαλονίκη. Εκδ. ιδίου.
  3. Μητσιάδης, Σ. (1994) Οδηγός Πειραμάτων Χημείας Αθήνα. Εκδ. Σαββάλας.
  4. Καραγκιοζίδης. Π., Κουρεμένος, Κ., Πάγκαλος. Σ. κ.ά (1994). Πειράματα Χημείας. Θεσσαλονίκη. Εκδ. ιδίων.
  5. Γράψας,Ι., Πάγκαλος, Σπ.(2001) Εργαστηριακές ασκήσεις Βιοχημείας. Β΄τάξη Τ.Ε.Ε. Αθήνα. Έκδ. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
  6. Γκέργκης, Β., Ζακοπούλου, Δ., Κατσιγιάννης, Γ.(2001) Εργαστήριο Αναλυτικής Χημείας. Α΄τάξη Τ.Ε.Ε. Αθήνα. Έκδ. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
  7. RCS/Advasing the Chemical Science. (n.d).Διαθέσιμο στο δικτυακό τόπο: http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/listing?searchtext=Classic+Chemistry+Experiments. (22/7/2013)