Η  ΜΑΧΗ  ΤΟΥ  ΜΑΡΑΘΩΝΑ

Εφαρμογή Animation            Ανάλυση  οθόνης 600 Χ 800      Σενάριο διδασκαλίας  ---->>   Αρχαίες πηγές

Με την εκτέλεση του προγράμματος οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου  ή της Α΄ Λυκείου κατανοούν όλες τις παραμέτρους και τα στοιχεία που σχετίζονται με τη μάχη του Μαραθώνα. Το πρόγραμμα εκτελείται μόνο του και μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τους μαθητές. Εννοείται ότι στην πλήρη έκδοση ο διδάσκων έχει τη δυνατότητα να διακόπτει και να συνεχίζει όποτε θέλει τη ροή του προγράμματος. Ενα στιγμιότυπο του προγράμματος είναι το παρακάτω:

Το πρόγραμμα είναι κατασκευασμένο με visual basic εγκαθίσταται εύκολα και τρέχει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Επειδή το πρόγραμμα  λόγω των πολλών εικόνων που χρησιμοποιεί έχει κάποιο υπολογίσιμο μέγεθος δίνεται σε δυο μορφές. Η πρώτη είναι μια demo εφαρμογή  και περιέχει μόνο ότι συνέβη στο Μαραθώνα. Η δεύτερη είναι η πλήρης μορφή του προγράμματος και αναφέρεται σε στοιχεία πριν αλλά και μετά τη μάχη του Μαραθώνα. Η εφαρμογή αυτή είχε αυξημένο δείκτη δυσκολίας, αλλά όπως και σεις θα διαπιστώσετε το αποτέλεσμα είναι αρκούντως ικανοποιητικό

Στάθης Παπακωνσταντίνου ( κλασικός φιλόλογος)

Για να κατεβάσετε την demo Εφαρμογή κάντε κλικ   εδώ

Για να κατεβάσετε την πλήρη έκδοση  κάντε κλικ   εδώ                      ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΝΥΜΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΛΑ ΒΑΛΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΟΝ  ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ  ΠΡΙΝ ΤΟ 2015.