Ο Στάθης Παπακωνσταντίνου γεννήθηκε στο Φωτεινό Τρικάλων το 1962 και διαμένει τα τελευταία 28 χρόνια στις Σέρρες, όπου και εργάζεται. Είναι πτυχιούχος  του κλασικού τμήματος της φιλοσοφικής σχολής Ιωαννίνων από το 1984. Είναι έγγαμος και πατέρας 2 τέκνων. Από το 2000 ασχολείται με τις νέες τεχνολογίες τις οποίες εισήγαγε στη διδακτική πράξη  και έχει κατασκευάσει αρκετά προγράμματα και άφθονο εκπαιδευτικό υλικό. Διετέλεσε επί σειρά ετών αντιπρόεδρος του βαθμολογικού κέντρου Σερρών, και υποδιευθυντής του 2ου Γενικού Λυκείου Σερρών για οχτώ χρόνια. Από τον Ιούλιο του 2015  έως τον Ιούλιο του 2017  διετέλεσε  Διευθυντής του 4ου Γενικού Λυκείου Σερρών. Από τον Αύγουστο του 2017 είναι Διευθυντής στο Γενικό Λύκειο Νιγρίτας.