ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ  ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Dr Spyros Papadakis

Δρ. Σπυρίδων Χ. Παπαδάκης  [Βιογραφικό]

Καλωσήλθατε στον πιλοτικό Διαδικτυακό τόπο
 Διδάσκω με σκοπό την κατανόηση
Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Αιτωλοακαρνανίας

2012-2016
Αρχή
ΔΕΠΠΣ-ΠΣ-Ύλη
Επιμόρφωση
Νόμοι-Εγκύκλιοι
Εκπ. Υλικό-Λογισμικό
Ιστοσελίδες
WebinarsΙστολόγιο
  • ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
    ΔΕΚ-2013 - ΜΑΡ-2014

για ΠΕ19, ΠΕ20 & ΤΕ01.13 και όχι μόνο

Σεμινάριο Joomla ΗΥ LAMS

1.      Δημιουργία Δυναμικών Ιστοτόπων με Joomla Συντονιστής Α. Τίτης

2.     Συντήρηση και Παιδαγωγική Αξιοποίηση Εργαστηρίου Η/Υ στο Δημοτικό Σχολείο Συντονιστής Ε. Αραπογιάννης

3.      Διαμορφωτική αξιολόγηση με χρήση ψηφιακών φύλλων εργασίας σε LAMS
    Συντονιστής Σ. Παπαδάκης

Αίτηση Συμμετοχής (έως ΠΕ 5/12/2013 20:00)

Αποτελέσματα εδώ
    (Τετάρτη 11/12/2013 μετά τις 18:00)

• Σεμινάριο UBUNTU-LTSP
    Για υπεύθυνους ΣΕΠΕΗΥ - Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής – Δ/ντές Σχολικών Μονάδων

Τετάρτη 04-12-2013, 15:00-19:00

στο 2ο ΕΠΑΛ Αγρινίου

«Οργάνωση, διαχείριση συντήρηση και παιδαγUbuntu-LTSPωγική αξιοποίηση Σχολικού Εργαστηρίου  Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ) με ταυτόχρονη λειτουργία Λειτουργικών Συστημάτων Windows και Ubuntu.

Αίτηση Συμμετοχής (έως ΔΕ 2/12/2013 13:00)

Αποτελέσματα εδώ
    (Δευτέρα 2/12/2013 μετά τις 18:00)

Συνδιοργάνωση: Σχολικός  Σύμβουλος Πληροφορικής και  ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αιτωλοακαρνανίας σε συνεργασία με την Ομάδα Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών & Διοικητικών Μονάδων του Ι.Τ.Υ.Ε-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ

Παρατήριο για την Ενδοσχολική Βία
  • Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' Επιπέδου
Επιμόρφωση Β Επιπέδου

Εκδήλωση Ενδιαφέροντος: http://b-epipedo2.cti.gr/mis, έως  26/2/2014.

Σήμερα Τετάρτη, 26 Φεβ 2014 λήγει η προθεσμία υποβολής αίτησης συμμετοχής σε προγράμματα επιμόρφωσης Β επιπέδου (μεικτό μοντέλο-blended ) για καθηγητές πληροφορικής (http://b-epipedo2.cti.gr/el-GR/ ) .

Παρουσίαση Επιμόρφωσης Β' Επιπέδου (Διαφάνειες)

Ως εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20 έχετε την  δυνατότητα να δηλώσετε το εργαστήριο σας ως κέντρο επιμόρφωσης αν έχει πιστοποιηθεί ως ΚΣΕ.  Αυτό σας δίνει την δυνατότητα να απασχοληθείτε ως τεχνικός (για τις ώρες τις επιμόρφωσης) με την αντίστοιχη ωριαία αποζημίωση.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τα ενδιαφερόμενα ΚΣΕ είναι η Πέμπτη 4η Οκτωβρίου 2012.

Τα κυρίως προγράμματα επιμόρφωσης:

Εντός του Νοεμβρίου 2012, θα ξεκινήσει η νέα – τέταρτη (4η) - περίοδος επιμόρφωσης Β' επιπέδου, στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη»

• Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς τα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ) Β’ επιπέδου για την υλοποίηση προγραμμάτων επιμόρφωσης Β’ επιπέδου στο πλαίσιο της επικείμενης τέταρτης περιόδου και υποβολή αιτήσεων ΚΣΕ μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου 2012.
  • Αρχές Οκτωβρίου 2012, επιλογή (μέσα από διαδικασία κλήρωσης), ικανού αριθμού ΚΣΕ που θα υλοποιήσουν τον προβλεπόμενο αριθμό προγραμμάτων επιμόρφωσης ανά κλάδο και διεύθυνση εκπαίδευσης και υποβολή προγραμμάτων από τα ΚΣΕ που κληρώθηκαν να υλοποιήσουν προγράμματα κατά τη 4η περίοδο επιμόρφωσης.
  • Μέσα  Οκτωβρίου, έναρξη υποβολής αιτήσεων εκπαιδευτικών για συμμετοχή στα προγράμματα επιμόρφωσης Β’ επιπέδου.
  • Αρχές του Νοεμβρίου 2012, ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων και κατανομής των εκπαιδευτικών στα προγράμματα επιμόρφωσης, ανακοίνωση αποτελεσμάτων (ηλεκτρονικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος της Πράξης) και εγγραφές.
  • Τα μαθήματα αναμένεται να ξεκινήσουν στα μέσα Νοεμβρίου 2012.

• Επιμορφωτικές Συναντήσεις για τις Ερευνητικές Εργασίες (projects)Ερευνητικές Εργασίες

Σας ενημερώνουμε ότι οι Σχολικοί Σύμβουλοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Αιτωλνίας (Γραφείο Μεσολογγίου και Αγρινίου) διοργανώνουμε από κοινού επιμορφωτικές συναντήσεις με θέμα τις ερευνητικές εργασίες για τους εκπαιδευτικούς που έχουν αναλάβει ερευνητικές εργασίες και δεν έχουν παρακολουθήσει κάποια σχετική επιμόρφωση.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν  σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

•  Δευτέρα 24-9-2012  στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου για τους εκπαιδευτικούς του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου, του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, των Λ.Τ. Του Εσπερινού Γυμνασίου Αγρινίου, των ΕΠΑΛ Αγρινίου, Κανουργίου και  Μακρυνείας και των ΓΕΛ Θέρμου Παραβόλας, Παναιτωλίου, Ματαράγκας και Γαβαλούς.
    • Τρίτη     25-9-2012   στην αίθουσα εκδηλώσεων της πρώην Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Μεσολόγγι για τους εκπαιδευτικούς των ΓΕΛ Μεσολογγίου, Ευηνοχωρίου, Αιτωλικού, Νεοχωρίου, Αστακού και των ΕΠΑΛ Μεσολογγίου και Κατοχής
    • Πέμπτη  27-9-2012   στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου για τους εκπαιδευτικούς του 2ου, 3ου, 4ου, και 5ου  ΓΕΛ Αγρινίου
    • Τρίτη  2-10-2012  στο 1ο ΓΕΛ Ναυπάκτου για τους εκπαιδευτικούς των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ναυπάκτου.
    • Τετάρτη  3-10-2012 στο ΕΠΑΛ Βόνιτσας για τους εκπαιδευτικούς του ΕΠΑΛ Βόνιτσας, των ΓΕΛ Βόνιτσας, Μύτικα και των Λ.Τ. του Γυμνασίου Παλαίρου.
    • Πέμπτη  4-10-2012 στο ΓΕΛ Αμφιλοχίας για τους εκπαιδευτικούς των ΓΕΛ Αμφιλοχίας, Εμπεσού, Κατούνας, Λ.Τ. του Γυμνασίου Φυτειών και του ΕΠΑΛ Αμφιλοχίας.

Όλες οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα ξεκινούν στις 11.30 και θα λήγουν στις 14.00.

Περισσότερες πληροφορίες και εκπαιδευτικό ύλκό εδώ

Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών

Eπιμορφωτικό Υλικό για Αξιολόγηση ( Ε. Κανίδη)

• 2η Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ11, ΠΕ19-20