• Τελευταία ενημέρωση:Τρίτη 16 Απρίλιος 2024, 07:39:16.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας στη Νυρεμβέργη-Νοέμβριος 2019

Πριν από λίγες ημέρες, συγκεκριμένα από τις 5/11/2019 έως τις 9/11/2019, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ομάδας μαθητών από το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας στη Νυρεμβέργη.

Το Σχολείο μας είχε αδελφοποιηθεί τον περασμένο Ιούνιο με το σχολείο Johannes Scharrer Gymnasium Nurnberg (Νυρεμβέργης Γερμανίας). Οι μαθητές μας συναντήθηκαν εκεί με νέους από τη Νυρεμβέργη που προέρχονταν από το Γυμνάσιο Johannes Scharrer και φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των αντίστοιχων Γερμανών, γεγονός που συνέβαλλε στο να βιώσουν τη γερμανική κουλτούρα σε διάφορους τομείς.

Σε εργαστήρια που υλοποιήθηκαν στους χώρους που επισκέφτηκαν, διερεύνησαν θέματα κοινού ενδιαφέροντος, όπως η μετανάστευση/ ενσωμάτωση και η αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων όπως η ξενοφοβία στην Ευρώπη.

Η επίσκεψη στο Κέντρο Τεκμηρίωσης των εγκλημάτων του ναζισμού έδωσε την ευκαιρία στους νέους μας να διερευνήσουν το θέμα «Ανάμεσα στην προσαρμογή και στην αντίσταση - Η νεολαία την εποχή του εθνικοσοσιαλισμού», με σύνθημα: Μαθαίνοντας από το παρελθόν καλλιεργούμε μέσα μας το σεβασμό, απομακρύνουμε τις ιδέες περί ανωτερότητας των πολιτισμών, συμφιλιωνόμαστε με το διαφορετικό, μαθαίνουμε να γινόμαστε ανεκτικοί, δεκτικοί στο καινούριο.

Επισκέφτηκαν το Δημαρχείο της πόλης όπου συναντήθηκαν με εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης και το ελληνικό σχολείο της Νυρεμβέργης όπου είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με Έλληνες μαθητές και να συζητήσουν στο εργαστήρι που ακολούθησε, προβλήματα κοινωνικής ένταξης και ενσωμάτωσης, έτσι όπως τα βιώνουν οι ίδιοι.

Στόχος της επίσκεψης ήταν η καλλιέργεια της πολιτικής, ιστορικής και κοινωνικής παιδείας των μαθητών και η διαμόρφωση δημοκρατικής συνείδησής τους. Η ομάδα αποτελούνταν από δώδεκα (12) μαθητές και δύο καθηγήτριες, την κ. Καμίδου Συρματέινια και την κ. Τσίμπλιου Αφένδρεια.

Η συγκεκριμένη συνάντηση νέων έγινε στο πλαίσιο του Ειδικού Προγράμματος για την υποστήριξη ανταλλαγών ανάμεσα στους νέους των δύο χωρών και χρηματοδοτήθηκε από το Ομοσπονδιακό Υπουργείο Οικογένειας, Τρίτης Ηλικίας, Γυναικών και Νεολαίας . Την πρωτοβουλία για τη συνάντηση ανέλαβε ο σύλλογος "Ελληνογερμανική Εταιρεία Μέσης Φραγκονίας", ο οποίος μεσολάβησε για τη χρηματοδότηση. (Deutsch Griechische Gesellschaft in Mittelfranken)