esos.gr
Εγκύκλιοι
Υπουργικές αποφάσεις
ΚΑΛΗΜΕΡΑ κε ΥΠΟΥΡΓΕ
Γράμμα στην πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΠΘ
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ
Χρηστικές Ειδήσεις
ΕΡΓΑΤΙΚΑ
Χρηστικές Πληροφορίες
Home » ΕΙΔΗΣΕΙΣ » Γενικές Ειδήσεις » Η Kellogg’s υποστηριχτής της μεγάλης καμπάνιας κατά της παιδικής παχυσαρκίας «ΡΙΞΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ»
Εκτύπωσε άρθρο
Στείλτο με email

14/04/2008 18:58

Περισσότερα από 5.000 παιδιά και 7.500 ενήλικες επισκέφτηκαν στις 23,24 και 25 Μαρτίου το «ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ», που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σταθμού του ΜΕΤΡΟ Συντάγματος. Πρόκειται για  ένα μεγάλο βιωματικό πάρκο που στόχο έχει την εκπαίδευση των μικρών και την ενημέρωση των μεγάλων για την υγιεινή διατροφή και τη φυσική δραστηριότητα.

Η εταιρεία δημητριακών Kelloggs, με τις μάρκες Special K, All Bran, CocoPops & Kelloggs Corn Flaks υποστήριξε την ενέργεια αυτή, δεδομένου ότι και η ίδια, για πάνω από 100 χρόνια παράγει ποιοτικά προϊόντα που στοχεύουν σε ένα πιο υγιεινό κόσμο.

Η καμπάνια «ΡΙΞΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ» εντάσσεται στο πλαίσιο της εκστρατείας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης «Η ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑ», και υποστηρίζεται από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, το Υπουργείο Ανάπτυξης (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή), τo Υπουργείo Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων, το Υπουργείο Πολιτισμού (Γενική Γραμματεία Αθλητισμού) και το Υπουργείο Μεταφορών & Επικοινωνιών.