ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Προς

τους Φιλολόγους Καθηγητές των Σχολείων

της αρμοδιότητάς  μου

(Παρακαλώ θερμότατα τους κ.κ. Διευθυντές να δώσουν από ένα φωτοαντίγραφο της παρούσας σε κάθε συνάδελφο)

Θέμα: «Διημερίδα για το Βυζάντιο»

Σχετ.: Έγκριση της  Περ/κής Δ/νσης Εκπ/σης Κεντρικής  Μακεδονίας: 155/10-1-2007

Σας προσκαλούμε στη διημερίδα που διοργανώσαμε με τους συναδέλφους που αναφέρονται στο παρακάτω πρόγραμμα. Το γενικό της θέμα είναι:

Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 8 και 9 Φεβρουαρίου 2007 (Πέμπτη και Παρασκευή) στο αμφιθέατρο του 3ου Λυκείου Θεσσαλονίκης

(οδός Κασσάνδρου και Αποστόλου Παύλου 28, γωνία, επάνω από το Τουρκικό Προξενείο) σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

1η ΗΜΕΡΑ

Πέμπτη, 8-2-2007

5.15 – 6.00μ.μ.:

Παραλαβή φακέλων – παρουσίαση του προγράμματος – χαιρετισμοί.

6.00 – 6.20μ.μ.:

Χρ. Κυριαζόπουλος, Δρ., Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων: «Η υπερχιλιετής γοητεία του Βυζαντίου».

6.20 – 6.40μ.μ.:

Αχ. Καψάλης, Καθηγητής Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας: «Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο».

6.40 – 7.00μ.μ.:

Βασ. Σαρρής, Δρ., φιλόλογος καθηγητής του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης: «Ευστάθιος Θεσσαλονίκης: ο δάσκαλος, ο φιλόλογος, ο ιστορικός, ο ρήτορας, ο επίσκοπος».

7.00 – 7.20μ.μ.:

Δ. Χατζημιχαήλ, Δρ., φιλόλογος καθηγητής του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης: «Το βιβλίο στο Βυζάντιο. Ένας αντιπροσωπευτικός τομέας πολιτισμού».

7.20 – 8.00μ.μ.:

Διάλειμμα – Δεξίωση.

8.00 – 8.20μ.μ.:

Γ. Τσακαλίδης, Δρ., Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων: «Κοινωνικές αξίες στο Βυζάντιο».

8.20 – 8.40μ.μ.:

Αμ. Καραμήτρου, Δρ., φιλόλογος, εκπαιδευτικός της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας: «Η σημασία της μεσαιωνικής ελληνικής για την κατανόηση της διαχρονικής εξέλιξης της γλώσσας μας. Σκέψεις διδακτικής αξιοποίησης».

8.40 – 9.00μ.μ.:

Παυλίνα Γραικού, Μs, φιλόλογος καθηγήτρια του Γυμνασίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατ. Θεσ/νίκης: «Μνήμες Βυζαντίου  δρώμενο με μαθητές του σχολείου».

9.00 –9.45μ.μ.:

Συζήτηση.

2η ΗΜΕΡΑ

Παρασκευή, 9-2-2007

5.15 – 5.30μ.μ.:

Παρουσίαση του προγράμματος.

5.30 – 5.50μ.μ.:

Αντ. Βλέτσης, φιλόλογος, Υποδιευθυντής του Μουσικού Σχολείου Θεσ/νίκης: «Η ψαλτική τέχνη, σύνθεση λόγου και μέλους στην καθ’ ημάς Ανατολή κατά τη βυζαντινή εποχή».

5.50 – 6.00μ.μ.:

«Άσματα από τον κανόνα της Υπαπαντής και ύμνοι του Τριωδίου» από τη βυζαντινή χορωδία του Μουσικού Σχολείου Θεσ/νίκης.

Χοράρχης: Μιλτιάδης Παππάς, καθηγητής βυζαντινής μουσικής.

6.00 – 6.20μ.μ.:

Γ. Κωνσταντινίδης, Μs, φιλόλογος – θεολόγος, Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτ. Θεσ/νίκης: «Η σύζευξη του ελληνικού πολιτισμού με τη χριστιανική πίστη από τους Έλληνες Πατέρες της Εκκλησίας».

6.20 – 6.40μ.μ.:

Σ. Λευκοπούλου, Δρ., χημικός, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ04: «Θετικές επιστήμες και τεχνολογία στο Βυζάντιο».

6.40 – 7.00μ.μ.:

Αν. Βακαλούδη, Δρ., φιλόλογος, Προϊσταμένη 3ου Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Θεσ/νίκης: «Η ιδιωτική κατοικία και η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο».

7.00 – 7.50μ.μ.:

Διάλειμμα – Δεξίωση.

7.50 – 8.10μ.μ.:

Αικ. Ρεβάνογλου, Δρ., φιλόλογος καθηγήτρια του Λυκείου Τριανδρίας: «Η Θεσσαλονίκη και οι Σλάβοι από τον 6ο έως τον 9ο μ.Χ. αιώνα».

8.10 – 8.30μ.μ.:

Νικ. Μερούσης, Δρ., φιλόλογος, καθηγητής του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσ/νίκης και του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου: «Η Βυζαντινή Ιστορία από τις πηγές. Στρατηγικές διδασκαλίας (εγχειρίδια Β΄ Γυμνασίου και Β΄ Λυκείου)».

8.30 – 8.50μ.μ.:

Δ. Χατζημιχαήλ, Δρ., φιλόλογος καθηγητής του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσ/νίκης: «Ένα πρόγραμμα βυζαντινού πολιτισμού: οι βυζαντινές εκκλησίες της Θεσσαλονίκης».

8.50 –9.45μ.μ.:

Συζήτηση.

Οι χρόνοι έναρξης και λήξης θα τηρηθούν.

Θα χορηγηθούν σε όλους τους συναδέλφους βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Πιστεύουμε ότι όλοι οι συνάδελφοι θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους.

Με τιμή

Ο Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων