Προγράμματα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο 1ο Γυμνάσιο Σύρου
Στο σχολείο μας πραγματοποιούνται αυτή τη χρονιά δυο περιβαλλοντικά προγράμματα στα οποία συμμετέχουν 40 περίπου παιδιά από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.
Το ένα έχει θέμα τα πέτρινα γεφύρια της Σύρου και το άλλο το νερό στη Σύρο (πηγάδια, στέρνες κτλ.) Στα πλαίσια αυτών των προγραμμάτων συναντιόμαστε κάθε Κυριακή πρωί με τα παιδιά και εξορμούμε στη φύση της Σύρου, ανακαλύπτοντας κρυμμένα γεφύρια και πηγάδια, τα οποία τα φωτογραφίζουμε και τα καταγράφουμε, δίνοντας βάση στα μορφολογικά τους στοιχεία και στον χώρο που τα περιβάλλει. Πραγματοποιήσαμε επίσης επίσκεψη στην μονάδα αφαλάτωσης και στο βιομηχανικό μουσείο, όπου βρήκαμε ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία που σχετίζονται με τα θέματα των προγραμμάτων.
Στα σχέδια μας είναι επίσης η κατασκευή μακέτας γεφυριού καθώς και η επίσκεψη σε Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.