ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΠΑΤΡΑΣ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
Κυριακή, 31 Μάιος 2009 12:43
Τηλέφωνο / Fax: 2610 462086 e-mail: http://www.ideke.edu.gr/sde/sde patras Διεύθυνση: Αχαϊκής συμπολιτείας 20Ώρες λειτουργίας: 4.30μμ - 8.30μμ Διευθυντής: Ζουρίδης Χαράλαμπος  Το Σ.Δ.Ε. Πάτρας ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 2001. Είναι ένα σχολείο ενηλίκων. Κατά το σχολικό έτος 2008 - 2009, φοιτούν σ' αυτό, 61 εκπαιδευόμενοι (Α' και Β' έτος) στην Πάτρα και 14 εκπαιδευόμενοι Α΄ έτος στο παράρτημα της Κ. Αχαΐας, ηλικίας από 18 ετών και άνω. Απασχολεί 14 εκπαιδευτικούς, έναν ψυχολόγο και ένα σύμβουλο σταδιοδρομίας. Η φοίτηση είναι δύο έτη και το απολυτήριο είναι ισάξιο του απολυτηρίου Γυμνασίου. Βασικές αρχές και χαρακτηριστικά των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ)
Κοινός στόχος όλων των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας είναι η προώθηση της απασχόλησης και της κοινωνικής προσαρμογής νέων ανθρώπων, ανειδίκευτων, που δεν έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση και δεν έχουν τα απαιτούμενα από την αγορά εργασίας προσόντα και δεξιότητες.
 Οι εγγραφές για το νέο σχολικό έτος ήδη ξεκίνησαν.