Ανακύκλωση στο σχολείο

Το θέμα της περιβαλλοντικής δράσης για εφέτος είναι η "Ανακύκλωση στο σχολείο".
Αναφέρεται στη  δυνατότητα ανακύκλωσης των απορριμμάτων που προκύπτουν στο σχολείο από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Το χαρτί που ξοδεύεται με τη μορφή βιβλίων, τετραδίων, φύλλων σημειώσεων καθώς και κάποια άλλα υλικά όπως τα  κουτιά αλουμινίου, μπαταρίες, αναλώσιμα εκτυπωτών, πολυχρησιμοποιούμενα πλέον στην καθημερινή ζωή είναι ανακυκλώσιμα.

θα διερευνηθεί η δυνατότητα της βέλτιστης ανακύκλωσης των απορριμμάτων του σχολείου και η εβδομαδιαία πρακτική αυτής.

Η ομάδα αποτελείται από 23 μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και 2 καθηγητές.
Οι συναντήσεις γίνονται κάθε Κυριακή στις 11:00 με 13:00 στο χώρο του σχολείου μας. Χρησιμοποιείται η αίθουσα της Πληροφορικής καθώς και η αίθουσα των καθηγητών όταν χρειάζεται.

ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ