"Μικρά μολύβια": Το βιβλίο " Ένα ταξίδι στην Μεσόγειο"

Η συγγραφική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε για δεύτερη χρονιά στο πρόγραμμα «Μικρά Μολύβια» με το βιβλίο «Κράτα τον κόσμο στα χέρα σου».

Τα «Μικρά Μολύβια» αποτελούν εδώ και μία δεκαετία τη μαθητική συγγραφική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων «Νέα Παιδεία», στην οποία όμως ομάδα μέλη της γίνονται κάθε χρόνο -κατόπιν δικής τους επιλογής- μαθητές και μαθήτριες της έκτης τάξης και απ' άλλα σχολεία της Ελλάδας. Ανάμεσα σ' αυτά τα σχολεία είναι και το δικό μας 2ο Δημοτικό Σχολείο που συμμετέχει μάλιστα με ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία.

Η ιδέα για τη δημιουργία των «Μικρών Μολυβιών» γεννήθηκε από παιδιά του Δημοτικού με αγάπη για τη λογοτεχνία, που δέχτηκαν να αφιερώσουν λίγο χρόνο από την ξεκούραση και τη μελέτη τους για να γίνουν... συγγραφείς.

Στόχος των δεκατεσσάρων σχολείων που έλαβαν μέρος και φέτος ήταν η συγγραφή ενός μυθιστορήματος το οποίο θα εικονογραφηθεί και θα εκδοθεί. Οι συμμετέχοντες έμαθαν από τους συντονιστές το θέμα το οποίο είχε τίτλο «Ένα ταξίδι στη Μεσόγειο».

Κάθε λοιπόν ομάδα δεσμεύεται ότι θα ολοκληρώσει το έργο που έχει αναλάβει μέσα στο χρονοδιάγραμμα που είχε από κοινού συμφωνηθεί. Όλες οι ιδέες παρουσιάστηκαν και η δική μας πρόταση ψηφίστηκε από συντονιστές και συγγραφείς ως η καλύτερη και εικονογραφήθηκε για να εκδοθεί.

Τα έσοδα από την πώληση των βιβλίων διατίθενται σε φιλανθρωπικό σκοπό που συναποφασίζουν οι συντονιστές του προγράμματος.