«ΜΕΛΙΣΣΆΚΙΑ»: ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ ΜΕ ΜΕΓΆΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ

Το 2ο Δημοτικό σχολείο Αγίου Ιωάννη Ρέντη στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων εκδίδει εδώ και 14 χρόνια, με ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία την σχολική εφημερίδα «Τα Μελισσάκια».

Το πρώτο τεύχος της εφημερίδας εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2000 και από τότε οι μαθητές και μαθήτριες της έκτης δημοτικού έχουν αναλάβει αυτό το δύσκολο αλλά και πολύ ευχάριστο έργο.

Κάθε παιδί έχει λοιπόν την ευκαιρία να δοκιμάσει τις δυνατότητες του και να δημοσιεύσει τις απόψεις και τις ιδέες του.

Η ιδιαίτερα καλή προσπάθεια που γίνεται απ όλους φαίνεται και από την τιμητική αναγνώριση που ήρθε, στα μέσα περίπου αυτής της προσπάθειας, το 2006 όταν «Τα Μελισσάκια» πήραν το 1ο βραβείο από το Ίδρυμα Προαγωγής Δημοσιογραφίας Αθανασίου Βασιλείου Μπότση για την συνολική δημοσιογραφική αντίληψη στη σύνταξη, την έκδοση καθώς και την ευρεία θεματολογία τους.

Όλα αυτά τα χρόνια είναι πάρα πολλά πρόσωπα που έχουν φιλοξενηθεί στις σελίδες της εφημερίδας, άνθρωποι με ξεχωριστό έργο και παρουσία στον χώρο των γραμμάτων και των τεχνών, όπως είναι οι Ζωρζ Σαρρή, Μανόλης Γλέζος, Κάρμεν Ρουγγέρη, Μάνος Κοντολέων, Ψαρ. Μπενάκη, Φυντανίδης, Μιχάλης Μουρούτσος, ο Δημήτρης Γιαννόπουλος από το Χαμόγελο του Παιδιού και πολλοί ακόμα.

Στόχος του 2ου Δημοτικού Ρέντη είναι η συνέχιση της έκδοσης έτσι ώστε κανένα παιδί να μην χάσει την δυνατότητα της δημόσιας έκφρασης του λόγου και την δημιουργικής ενασχόλησης με τον γραπτό λόγο.

Παρακάτω εμφανίζονται τα εξώφυλλα από την εφημερίδα των επόμενων χρόνων.

11 xronia mel

2014 mel