Ευρωπαϊκη εβδομάδα Κώδικα - CODEWEEK

Στα πλαίσια της Ερωπαϊκής Εβδομάδας του Κώδικα που είναι ,10 με 18 Οκτωβρίου 2015, το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει μία σειρά από εκδηλώσεις όπου οι μαθητές θα συμμετάσχουν ενεργά και θα δημιουργήσουν τις πρώτες γραμμές κώδικα σε φιλικά και ευχάριστα προγραμματιστικά περιβάλλοντα.

Ποιο συγκεκριμένα οι μαθητές τη ΣΤ΄ τάξης θα σχεδιάσουν και θα υλοποιήσουν ένα διαδραστικό παιχνίδι στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch. Οι μαθητές τη Ε΄τάξης θα γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία του προγραμματισμού στην πλατφόρμα Code.org και στην συνέχεια στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch θα δημιουργήσουν μία διαδραστική ιστορία. Τέλος οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων θα έρθουν σε μία πρώτη επαφή με τα στοιχεία του προγραμματισμού, στην ίδια πλατφόρμα, με παιγνιώδη τρόπο. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε πατώντας στον παρακάτω εικόνα.