Αρχική Σελίδα                  Ενδιαφέρουσες σελίδες                 Το site του Έργου               Επικοινωνία

Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

Ενότητα ΙV.4

Σχεδιασμός σύνθετων εκπαιδευτικών

δραστηριοτήτων και διδακτικού υλικού

A) ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Σκοπός της συγκεκριμένης ενότητας ήταν να διδάξει στους εκπαιδευόμενους τη σημασία του σχεδιασμού σύνθετων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και διδακτικού υλικού, ώστε να είναι σε θέση να σχεδιάζουν ένα εκπαιδευτικό σενάριο, με τις δραστηριότητες και το υλικό που απαιτείται, για τη διδασκαλία ενός σύνθετου θέματος και να μπορούν να αξιοποιούν λογισμικό για την ανάπτυξη ιστοσελίδας.

Η χρήση σύνθετων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων με ταυτόχρονη αξιοποίηση του διαδικτύου συμβάλλει:

Α.  Στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης και της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων, εφόσον οι εκπαιδευόμενοι καλούνται να διερευνήσουν και να επεξεργαστούν πλήθος πληροφοριών οι οποίες και είναι διαθέσιμες.

Β.  Στην ανάπτυξη ικανοτήτων συνεργασίας μέσω της ανάθεσης κοινών εργασιών σε ομάδες (Owston R. D., 1997).

Γ.  Στη βελτίωση της διδασκαλίας, καθώς παρέχονται:

-- πολλαπλές αναπαραστάσεις,

-- οργάνωση πληροφοριών σε υπερκείμενα,

-- εξατομίκευση διδασκαλίας,

-- υποστήριξη του εκπαιδευόμενου κατά τη διαδικασία μάθησης.

B) ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Σύνθετο εκπαιδευτικό σενάριο για διδασκαλία των εννοιών Μετοχή-Χρηματιστήριο-Χαρτοφυλάκιο
       Το σενάριο σε μορφή Word
       Φύλλο εργασίας 1