Τετάρτη, 05 Μάρτιος 2014 13:11

Surf Safely!

Βασικές συμβουλές για την ασφάλεια μας στο διαδίκτυο...
  • Μη δίνετε ποτέ τα προσωπικά σας στοιχεία στο διαδίκτυο (διεύθυνση, τηλέφωνο, σχολείο?).
  • Μην ανεβάζετε αποκαλυπτικές ή προκλητικές φωτογραφίες, βίντεο με προσωπικές σας στιγμές. Προτιμάτε να τα στέλνετε σε συγκεκριμένους φίλους, όχι δημόσια, και αποφύγετε να κάνετε βάλετε ετικέτες με τα ονόματα όσων είναι σε αυτά (tag).
  • Να είστε πολύ προσεκτικοί όταν κάνετε νέους φίλους στο διαδίκτυο. Σκεφτείτε ότι πίσω από ένα εικονικό προφίλ μπορεί να κρύβετε ο οποιοσδήποτε! Μην εκμυστηρεύεστε λοιπόν πράγματα σε άτομα που δε γνωρίζετε ουσιαστικά και μην στέλνετε φωτογραφίες σας. Οποτεδήποτε νιώσετε κάτι μη κανονικό σε αυτά που σας γράφει ή σας ζητάει, ενημερώστε τους γονείς σας ή κάποιον ενήλικα που εμπιστεύεστε.
  • Σκεφτείτε το καλά πριν δημοσιοποιήσετε προσωπικά δεδομένα, φωτογραφίες ή βίντεο άλλου ατόμου και βεβαιωθείτε ότι συμφωνούν.

• Αποφύγετε να προωθείτε αλυσιδωτά email (chain mail), αυτά δηλαδή που ?απαιτούν? να στείλετε σε πολλούς φίλους σας. Παράλληλα, αν επιλέξετε να στείλετε ένα οποιοδήποτε email σε πολλούς παραλήπτες, φροντίστε να μην εμφανίζονται οι διευθύνσεις τους. Είναι πιθανό οι φίλοι σας να μην επιθυμούν τη δημοσιοποίηση της διεύθυνσής τους σε όσους στέλνετε το email. Χρησιμοποιείστε λοιπόν γι? αυτό την κρυφή κοινοποίηση (Bcc).
  • Μην ανοίγετε ποτέ email από άγνωστους αποστολείς ή email με αποστολέα τη δική σας διεύθυνση, εκτός αν όντως εσείς είχατε στείλει το email στον εαυτό σας.
  • Όποτε εντοπίζετε κάποιο email ανεπιθύμητο ή/και πιθανώς επικίνδυνο για τον υπολογιστή σας, σημειώστε πως πρόκειται για ανεπιθύμητη αλληλογραφία (spam), ώστε να πηγαίνει κατευθείαν στον κάδο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας.

• Μην ανοίγετε παράθυρα τα οποία εμφανίζονται απρόσκλητα στην οθόνη σας.
  • Όταν πάτε να κλείσετε τα παράθυρα αυτά να είστε προσεκτικοί. Συχνά χρησιμοποιούν παραπλανητικά σύμβολα (πχ. ένα σύμβολο που μοιάζει με το Χ κλεισίματο παραθύρου αλλά όταν το πατήσεις ανοίγει άλλη ιστοσελίδα) ή τρεμοπαίζουν ώστε να μην μπορείτε να πατήσετε το σωστό κουμπί!
  • Μην επισκέπτεστε ιστοσελίδες για τις οποίες σας προειδοποιεί το πρόγραμμα προστασίας του υπολογιστή σας.

• Εγκαταστείστε στον υπολογιστή σας πρόγραμμα προστασίας και αν δε γνωρίζετε πως ζητήστε βοήθεια ή πληροφορίες από τους γονείς, τους καθηγητές σας ή κάποιον δικό σας άνθρωπο που γνωρίζει από υπολογιστές.
  • Μην το παρακάνετε με τα κοινωνικά δίκτυα και τα διαδικτυακά παιχνίδια! Είναι καλό να ασχολείστε με αυτά για συγκεκριμένο και κάπως? μικρό χρονικό διάστημα. Η υπερβολική ενασχόλιση με αυτά θα απομακρύνει τις φιλίες σας, θα εξοργίσει το αγόρι ή το κορίτσι σας, θα ανυσηχίσει τους γονείς σας και θα επηρεάσει τη σωματική και ψυχική σας υγεία.
  • Όποτε νιώσετε άβολα, άσχημα ή ότι φοβάστε εξαιτιάς κάποιας δημοσίευσης ή προσωπικού μηνύματος, συζητήστε το με τους γονείς σας ή κάποιον ενήλικά που εμπιστεύεστε. Και αν οι γονείς σας δε σκαμπάζουν από υπολογιστές, να τους ενθαρρύνεται να μάθουν!

Εορτολόγιο