ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σας πληροφορούμε ότι πολύ σύντομα το σχολείο μας θα αποκτήσει το δικό του δικτυακό τόπο, τη δική του ιστοσελίδα μέσα από την οποία θα μπορείτε να ενημερώνεστε για διάφορες δραστηριότητες των μαθητών που υλοποιούνται στα πλαίσια των προγραμμάτων στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας. Σε κάποιες περιπτώσεις, για την προβολή μιας δραστηριότητας απαιτείται η χρήση φωτογραφιών, στις οποίες μπορεί να εμφανίζονται μαθητές.

Το σχολείο μας, ακολουθώντας τις υποδείξεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου http//internet-safely.sch.gr, θα φροντίσει ώστε οι φωτογραφίες να μην συνδυάζονται με προσωπικά δεδομένα των μαθητών (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο, ενδιαφέροντα, επιδόσεις στο σχολείο κ.ο.κ.) σύμφωνα με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Επίσης, θα αποφεύγονται φωτογραφίες με πολύ κοντινά πλάνα μαθητών, με μεμονωμένους μαθητές ή φωτογραφίες που δεν αποσκοπούν στην προβολή δραστηριοτήτων.

Για τη δημοσίευση όμως των φωτογραφιών είναι απαραίτητη και η γονική συναίνεση.

Γι αυτό παρακαλείσθε να συμπληρώσετε την κάτωθι Υπεύθυνη Δήλωση