Την πρώτη  Δευτέρα του Οκτωβρίου  διεξήχθη   στο   σχολείο μας η  Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού  .

Σκοπός  της παραπάνω δράσης είναι να κάνει τα παιδιά κοινωνούς της ευρύτερης αθλητικής παιδείας  του «Ευ αγωνίζεσθαι»  του αθλητικού πνεύματος με τρόπο βιωματικό,  εμμέσως την καλλιέργεια συμπεριφορών  καθώς και στη διαμόρφωση έντιμου και ηθικού χαρακτήρα.

Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Η συμμετοχή των μαθητών υπήρξε μεγάλη και τα παιδιά απόλαυσαν μια μέρα χαράς και  αθλητισμού στα  πλαίσια της  σχολικής ζωής

3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Η  Σελίδα της  Φυσικής Αγωγής

Όλη η επικαιρότητα στο palo.gr