ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ - ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΗΣ

Σύμφωνα με το νόμο 1566/85 ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός   (Σ.Ε.Π.) στοχεύει στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών, στην πληροφόρησή τους για τις επαγγελματικές διεξόδους μετά την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην ενημέρωσή τους για τα μεταβατικά στάδια προς την επαγγελματική αποκατάσταση και τέλος στην αρμονική ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο. Με τον νόμο 2525/97, συμπληρώνεται η ισχύουσα νομοθεσία που αφορά την εφαρμογή του Σ.Ε.Π., αρχικά με τη δημιουργία της απαραίτητης υλικοτεχνικής υποδομής και κατόπιν με την αποτελεσματική στελέχωση των αντίστοιχων υπηρεσιών. Έτσι δημιουργήθηκαν τα Κέντρα Συμβουλευτικής Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π. ) κυρίως στα αστικά κέντρα  και τα Γραφεία Σ.Ε.Π.(ΓΡΑ.Σ.Ε.Π.) στις μεγάλες σχολικές μονάδες.

Από την φετινή σχολική χρονιά και για την καλύτερη εφαρμογή του θεσμού Σ.Ε.Π. στους περιφερειακούς Δήμους της Ανατολιτκής Θεσσαλονίκης, δημιουργήθηκαν δύο νέα ΚΕ.ΣΥ.Π., το ένα εκ των οποίων στο Δήμο Θέρμης. Το ΚΕ.ΣΥ.Π. Θέρμης  υπάγεται διοικητικά στο 2ο Γραφείο της Δ/νσης Δ.Ε. Ανατολικής Θεσ/νίκης και στεγάζεται σε αίθουσα που ευγενικά παραχώρησε ο Δήμος Θέρμης.

Η διεύθυνση του ΚΕΣΥΠ Θέρμης και τα στοιχεία επικοινωνίας είναι :

Ταβάκη 28, 57001, Θέρμη  1ος όροφος.
          Τηλ : 2310 466462
          Φαξ : 2310 466512
e-mail       : mail@kesyp-therm.thess.sch.gr
ιστοσελίδα : http://kesyp-therm.thess.sch.gr

Ώρες λειτουργίας : Δευ-Παρ 9-2μμ & Δευτ 4-7μ.μ.

Τσαπουρνάς  Κωνσταντίνος
Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού