Φωτογραφίες από την επίσκεψη
στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής
του Δήμου Παλαμά
       Την Τετάρτη 12 Μαρτίου, οι μαθητές της Α' και Β' Λυκείου Ιτέας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής του Δήμου Παλαμά.
       Η επίσκεψη εντάσσεται στα πλαίσια των δραστηριοτήτων τους για το πρόγραμμα "Ασφαλώς Κυκλοφορώ", του Κέντρου Έρευνας και Πρόληψης Ατυχημάτων (Κ.Ε.Π.Α.) και της Ελληνικής Εταιρίας Κοινωνικής Παιδιατρικής και Προαγωγής της Υγείας (Ε.Ε.Κ.Π.Π.Υ.). Στόχος η πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων, η δημιουργία πολιτών  με σωστή οδική συμπεριφορά και η παράλληλη μείωση της επίπτωσης των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας.
       Ο κ. Γ. Ζαρχανής, Ανθυπαστυνόμος του Αστυνομικού Τμήματος Παλαμά μίλησε στα παιδιά και μαζί με τον Διευθυντή του σχολείου κ.Γ Βαλαράκο, τους καθηγητές  κ. Μ. Σιδέρη και Ε. Τσατσαρέλη, και τον κ.Κ. Πετσή υπάλληλο του Δήμου Παλαμά, περιήγησαν τα παιδιά στο πάρκο, εξηγώντας τα διάφορα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. και απάντησαν σε απορίες τους που αφορούσαν την ασφαλή κίνηση τους στους δρόμους. Οι ερωτήσεις των μαθητών αφορούσαν : τους παράγοντες που προκαλούν ατυχήματα, τις ενέργειες μετά από ένα ατύχημα, την ασφαλή κυκλοφορία των πεζών, δικυκλιστών, οδηγών αυτοκινήτων και επιβατών, τα πρόστιμα για παραβίαση του κ.ο.κ. , την κατανάλωση αλκοόλ και τη χρήση των κινητών τηλεφώνων κατά τη διάρκεια της οδήγησης.
       Η συζήτηση των μαθητών με τον Ανθυπαστυνόμο και με τους υπολοίπους ,ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική και ενδιαφέρουσα, συμβάλλοντας αποτελεσματικά στην ανάπτυξη του πνεύματος σωστής κυκλοφοριακής Αγωγής στους μαθητές. Οι εντυπώσεις των παιδιών ήταν θετικές και εξέφρασαν την επιθυμία για μία εκ νέου επίσκεψη τους στο χώρο του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής Παλαμά.
Επιστροφή στην Αρχική