5ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

5o festival

Για δεύτερη φορά φέτος (σχολικό έτος 2014-2015) το σχολείο μας, αποφάσισε να λάβει μέρος στο Μαθητικό Φεστιβάλ που έγινε στην Πάτρα από την Πέμπτη 2 - Σάββατο 4 Απριλίου 2015.

Το φεστιβάλ αυτό πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε 13 πόλεις σε όλόκληρη την Ελλάδα.

Παρουσιάσαμε το έργο με τίτλο "Scratch - Δημιουργίες" που περιελάμβανε:

Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων με την υποστήριξη των ΠΕ.ΚΑ.Π., Ε.Π.Ε, Ε.Π.Υ, Ε.Τ.Π.Ε

O επίσημος ιστότοπος του πανελλήνιου φεστιβάλ ήταν: http://www.digifest.info/ και για την Αχαΐα είναι http://5digifestach.blogspot.gr/

Τα σχόλια εγκωμιαστικά, και από το δυσκολότερο ακροατήριο που είναι οι μικροί μαθητές,  ήταν μια ανταμοιβή στην ομάδα που ασχολήθηκε με το έργο αυτό, ακόμη και εκτός ωραρίου λειτουργίας του σχολείου.

Οι συντελεστές που ασχολήθηκαν με μεράκι ήταν

• μια δυναμική ομάδα μαθητών από τα τμήματα ΣΤ1 και Στ2. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στους μαθητές: Αγγελική, Ειρήνη, Σπύρο και Βασίλη που έκαναν και την παρουσίαση.
  • και οι εκπαιδευτικοί Τσορμπατζόγλου Γιώργος (ΠΕ19) και Ελισάβετ Κατσαμπέκη (ΠΕ 70)

Ένα video με την παρουσίαση

Το φεστιβάλ μεταδόθηκε ζωντανά από την θέση: http://digifest.plhnet.gr/5/ach/

Μεταξύ των ειδησιογραφικών ιστοτόπων που αναφέρθηκαν στην παρουσία μας στο φεστιβάλ είναι και oi παρακάτω:

• www.thebest.gr και με ανσδημοσίευση στα:
  • www.inewsgr.com/185/entyposiase-to-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festival.htm
  • news.findgr.net/p/491414_entuposiase-to-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festibal.html
  • myblogs.gr/article/entyposiase-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festival
  • www.readnews.gr/3053333-entyposiase-to-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festival.html
  • hleianews.gr/p/491414_entuposiase-to-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festibal.html
  • www.axortagos.gr/entiposiase-to-21o-dimotiko-patras-sto-5o-psifiako-festival.html

Live απόσπασμα παρουσίασης

Attachments:
Download this file (2015-program.pdf)2015-program.pdf[Πρόγραμμα Φεστιβάλ]3060 kB
Download this file (periptero.pdf)periptero.pdf[Καρτέλα περιπτέρου]385 kB

Πιστοποιητκό e-safety label

fΤο πιστοποιητικό για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο είναι ένα δωρεάν εργαλείο για να βοηθήσει τα σχολεία να συμβαδίζουν με την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στην τάξη.

Εφοδιάζει τους εκπαιδευτικούς με τις απαραίτητες πηγές για να αναπτύξουν την αυτοπεποίθηση τους σε σχέση με τη διαδικτυακή ασφάλεια, παρέχοντας μια πανευρωπαϊκή διαπίστευση για τη διαδικτυακή ασφάλεια του σχολείου και μια υπηρεσία υποστήριξης.

Διαβάστε περισσότερα: Πιστοποιητκό e-safety label

21o Δημοτικό: Λήξη έτους 2013-2014

Την Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014 και ώρα 08:00 μμ το σχολείο μας πραγματοποίησε την εκδήλωση για την λήξη της σχολικής χρονιάς και τον αποχαιρετισμό των μαθητών της ΣΤ' Τάξης.

Οι μαθητές δεν ήρθαν στο σχολείο το πρωΐ αλλά το απόγευμα κατά τις 08:00 με την συνοδεία των γονέων και παρακολούθησαν την εκδήλωση που είχε πανηγυρικό χαρακτήρα.

Οι  μαθητές μας  δούλεψαν για την παραγωγή ενός video που θα προβάλλονταν στην γιορτή,  δυστυχώς όμως, η απαράδεκτη ηχητική εγκατάσταση μας πρόδωσε με αποτέλεσμα να διακόψουμε την προβολή του.

Παρ' όλα αυτά, αν και στεναχωρηθήκαμε, περάσαμε αρκτετά καλά με τα υπόλοιπα δρώμενα.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

και στα παιδιά της ΣΤ:  Καλή και γρήγορη προσαρμογή στο καινούργιο περιβάλλον του γυμνασίου.

Λήξη Σχολ. Έτους 2013-2014

To video του εργαστηρίου για την λήξη του σχ. έτους: 2013-2014

Οι  μαθητές μας με την καθοδήγηση του κου Τσορμπατζόγλου Γ.  δούλεψαν για την παραγωγή ενός video που θα προβάλλονταν στην γιορτή,  δυστυχώς όμως, η απαράδεκτη ηχητική εγκατάσταση μας πρόδωσε με αποτέλεσμα να διακόψουμε την προβολή του.

Λήξη Σχολ. Έτους 2013-2014

To video του εργαστηρίου για την λήξη του σχ. έτους: 2013-2014

Οι μαθητές μας δούλεψαν για την παραγωγή ενός video που θα προβάλλονταν στην γιορτή, δυστυχώς όμως, η απαράδεκτη ηχητική εγκατάσταση μας πρόδωσε με αποτέλεσμα να διακόψουμε την προβολή του.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

και στα παιδιά της ΣΤ: Καλή και γρήγορη προσαρμογή στο καινούργιο περιβάλλον του γυμνασίου.

Υποκατηγορίες