Παρουσιάσεις Γεωμετρικών Σχημάτων

Οι παρακάτω κατασκευές σε Scratch έγιναν για τις ανάγκες του "5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας" από επιλεγμένους μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων του 21oθ Δ.Σ. Πάτρας το σχολ. έτος: 2014-2015

Τα παρακάτω σχήματα κατασκευάζονται όταν πατήσουμε το κατάλληλο αριθμό

(- Για να ξεκινήσει η δημιουργία των σχημάτων πρέεπει να πατήσουμε την πράσινη σημαία και μετά τον αριθμό που αντιστοιχεί στο σχήμα που θέλουμε.
- Για να δούμε το επόμενο σχήμα πρέπει να τελειώσει η κατασκευή του σχήματος που δημιουργείται):
1 -> τετράγωνο
2 -> Περιστροφή Τετραγώνου
3 -> Σημαία που περιστρέφεται
4 -> Λουλούδι
5 -> Χωριό
6 -> Παιχνίδι γνώσεων
Space -> Καθάρισε την οθόνη

Παρουσίαση του 21ου Δημοτικού με το Scratch

H παρακάτω παρουσίαση του Σχολείου σε Scratch έγινε για τις ανάγκες του "5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας" από επιλεγμένους μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων του  21ου Δημοτικού Πάτρας.

(Ό χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να πατήσει την πράσινη σημαία.)

Λαβύρινθος

Tο παιχνίδι  "Ο Λαβύρινθος" έγινε για τις ανάγκες του "5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας" από επιλεγμένους μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων του 21ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας.

Σκοπός: Να περάσετε τη μαύρη σφαίρα  από τον λαβύρινθο χωρίς να χτυπήσετε τα τοιχώματα χρησιμοποιώντας τα βέλη κίνησης. (Για να ξεκινήσει το παιχνίδι πρέπει να πατήσετε την πράσινη σημαία.)