vassvall

gymnasio-pysvestiki

1ο Γυμνάσιο Σύρου.

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα του πρώτου γυμνασίου της νεότερης Ελλάδας. Η ιστορία του ξεκινά από τον Νοέμβριο του 1833 και η λειτουργία του από τότε είναι συνεχής εκτός από ένα χρόνο, κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, λόγω του φόβου για βομβαρδισμό.

«Ο Κύριος Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος εκ Κρήτης, ετών 17, πατρός εμπόρου, διακούσας τα εν τω Γυμνασίω τούτω διδασκόμενα μαθήματα και την απολυτήριον δοκιμασίαν υποστάς, κρίνεται άξιος του βαθμού κάλλιστα (5 17/19) και της εις το Πανεπιστήμιον φοιτήσεως». Με ημερομηνία 18 Ιουνίου 1881 το Γυμνάσιο Σύρου έδινε το απολυτήριο σε έναν από τους μαθητές του, που αργότερα έμελλε να αλλάξει το πρόσωπο της Ελλάδας.

Από τα ίδια θρανία του ιστορικού αυτού γυμνασίου (του πρώτου στην Ελλάδα) πέρασαν ο εθνικός ευεργέτης Ανδρέας Συγγρός, ο μεγάλος δάσκαλος της γλυπτικής Γιαννούλης Χαλεπάς και ο «πατέρας της ελληνικής θαλασσογραφίας» Κωνσταντίνος Βολανάκης. Αλλά και ο καθηγητής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Κώστας Μπέης, ο μεγάλος συριανός ποιητής Μάνος Ελευθερίου - και όχι μόνο.

Συνεχίζουμε και εμείς να προσφέρουμε την γνώση στους σημερινούς μαθητές μας με την ελπίδα ότι κάποιοι από αυτούς θα εμπλουτίσουν την λίστα που προηγείται.

Σύνδεση διαχειριστή
1ο Γυμνάσιο Σύρου