Αρχική σελίδα ΆρθραΒιογραφικόΕπικοινωνία Σύνδεση

Arduino
10/02/2019 20:54:51

Το Arduino είναι μια πλακέτα ανοικτού κώδικα, η οποία μπορεί να προγραμματιστεί για τη δημιουργία διαδραστικών εφαρμογών ή κατασκευών, καθώς και συστημάτων αυτοματισμού.

Προγραμματίζοντας με τον μικροελεγκτή Arduino

Scratch 3.0
09/02/2019 13:19:10

Το Scratch 3.0 είναι η τελευταία γενιά του Scratch, που παρουσιάστηκε στις 2 Ιανουαρίου 2019.

Δοκιμάστε το!

Μπορείτε να εγκαταστήστε τον επεξεργαστή Scratch Desktop για να εργαστείτε σε έργα χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο. Χρειάζεστε τουλάχιστον Windows 7.

Πληροφορίες για τους γονείς

Πληροφορίες για το Scratch 3.0

Ώρα Κώδικα 2014 - Εκπαιδευτική Εβδομάδα Επιστήμης Υπολογιστών (8-14 Δεκεμβρίου 2014)
08/12/2014 17:01:14

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2/17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ώρα Κώδικα 2014.

Η Ώρα του Κώδικα είναι μια εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών διάρκειας μιας ώρας, σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει τον κώδικα και να δείξει ότι οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει τα βασικά.

Κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών. Βοηθά να καλλιεργήσει δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, λογική και δημιουργικότητα. Ξεκινώντας νωρίς, οι μαθητές θα έχουν ένα θεμέλιο για επιτυχία σε οποιαδήποτε σταδιοδρομία του 21ου αιώνα.

Πληροφορίες στο https://cseduweek.wordpress.com/ και στο http://hourofcode.com/gr

Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα (11-17 Οκτωβρίου 2014)
03/10/2014 17:45:02

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2/17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Κάθε αλληλεπίδραση ανάμεσα σε ανθρώπους και υπολογιστές διέπεται από έναν κώδικα. Αυτό συμβαίνει όταν δημιουργείτε μια διαδικτυακή εφαρμογή, όταν χρησιμοποιείτε το GPS κατά την οδήγηση ή όταν επιθυμείτε να αλλάξετε ριζικά τις κοινωνικές επαφές. Ο προγραμματισμός είναι παντού και είναι καθοριστικός για την κατανόηση ενός υπερσυνδεδεμένου κόσμου και την ανάπτυξη και παροχή μιας σειρά υπηρεσιών και εργαλειων που διευκολύνουν τη ζωή μας.

Mπορείτε να διαβάσετε μια επιστολή προς τους γονείς για τη σημασία της Πληροφορικής και της Ώρας Κώδικα.

Πληροφορίες στο https://cseduweek.wordpress.com

Scratch 2.0
17/09/2014 21:16:06

Το Scratch αναβαθμίστηκε από την έκδοση 1.4 στην έκδοση 2.0, με την οποία μπορείτε πλέον να δημιουργείτε τα έργα σας μέσα από την ιστοσελίδα του!

Δοκιμάστε το!

Για όσους δε γνωρίζουν, με το Scratch μπορείτε να δημιουργήσετε τις δικές σας διαδραστικές ιστορίες, τα δικά σας παιχνίδια, όπως επίσης και κινούμενα σχέδια και να τα μοιραστείτε με άλλα άτομα στην διαδικτυακή μας κοινότητα.

Το Scratch βοηθάει τα παιδιά να μαθαίνουν να σκέφτονται δημιουργικά, να λογικεύονται συστηματικά και να συνεργάζονται με ομαδικότητα - απαραίτητες ικανότητες για τον 21ο αιώνα.

Το Scratch είναι έργο της Lifelong Kindergarten Group της MIT Media Lab. Το Scratch παρέχεται δωρεάν.

Πληροφορίες για τους γονείς