ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

1)     Με τι ασχολείται η Εργονομία?

2)     Τι πρέπει να προσέχουμε, ώστε να έχουμε τη σωστή στάση εργασίας στον υπολογιστή?

3)     Τι πρέπει να προσέχουμε πριν καθίσουμε για να χρησιμοποιήσουμε τον υπολογιστή?

4)     Τι σημαίνει ο όρος Ανάλυση οθόνης?

5)     Τι εννοούμε με τον όρο μέγεθος της οθόνης και πως μετριέται?

6)     Τι πρέπει να αλλάξουμε για να βλέπουμε τις εικόνες στην οθόνη μεγαλύτερες;

Ας δούμε ένα εκπαιδευτικό βίντεο σχετικό με την εργονομία στην διεύθυνση:

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ

Α. Χαρακτηρίστε τις παρακάτω προτάσεις ως σωστές ή λάθος βάζοντας δίπλα στο αντίστοιχο κελί Σ ή Λ.

α/α

Προτάσεις Σωστού - Λάθους

Σ  ή  Λ

1

Η Εργονομία ασχολείται αποκλειστικά με το πώς πρέπει να είναι η στάση σώματος του ανθρώπου απέναντι στον υπολογιστή.

2

Για κάθε πενήντα λεπτά εργασίας στον υπολογιστή πρέπει να ξεκουραζόμαστε για δέκα λεπτά.

3

Το πάνω μέρος της οθόνης του υπολογιστή πρέπει να είναι σε χαμηλότερο ύψος από την ευθεία των ματιών μας.

4

Με την έννοια μέγεθος οθόνης αναφερόμαστε στον αριθμό των εικονοστοιχείων σε μια οριζόντια και σε μια κάθετη γραμμή.

5

Το μέγεθος της οθόνης μετριέται με το μήκος της διαγωνίου της οθόνης σε ίντσες.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Α.    Προσεκτική μελέτη θεωρίας από το Βιβλίο Σελ. 21 ? 23.

Β.  Να μπορείτε να απαντήσετε προφορικά τις Ερωτήσεις Θεωρίας του συγκεκριμένου Φυλλαδίου.

Γ.  Να απαντήσετε γραπτά στο Τετράδιο Πληροφορικής τις Ερωτήσεις 1,2,5 από το βιβλίο Σελ. 23.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

Attachments:
Download this file (taxi_a_kef3.ppsx)taxi_a_kef3.ppsx[Παρουσίαση Κεφ.3: Εργονομία]393 kB