ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

1)     Τι είναι το Διαδίκτυο?

2)     Πώς δημιουργήθηκε το Διαδίκτυο?

3)     Για ποιους λόγους το Διαδίκτυο έχει μεγάλη απήχηση και ανάπτυξη?

4)     Ποιες βασικές υπηρεσίες μας παρέχει το Διαδίκτυο?

5)     Περιγραφή των  υπηρεσιών «Παγκόσμιος Ιστός», «Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο», «Συνομιλία», «Τηλεδιάσκεψη»,  «Ομάδα Συζήτησης»,  «Πρωτόκολλο Μεταφοράς Αρχείων ? FTP».

6)     Τι πρέπει να προσέχουμε στο Διαδίκτυο?

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ

Α. Χαρακτηρίστε τις παρακάτω προτάσεις ως σωστές ή λάθος βάζοντας δίπλα στο αντίστοιχο κελί Σ ή Λ.

α/α

Προτάσεις Σωστού - Λάθους

Σ  ή  Λ

Το Διαδίκτυο είναι τα sites.

ToΔιαδίκτυο ξεκίνησε το 1969 από τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Το παραδοσιακό ταχυδρομείο είναι καλύτερο από το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Η Ομάδα Συζήτησης δεν ταυτίζεται με την Συνομιλία.

Όταν κάποιος δεν έχει πρόσβαση στο Internetδεν μπορεί να κολλήσει ιούς.

Με το Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο μπορούμε να στείλουμε μόνο ηλεκτρονικά κείμενα.

Β.Αντιστοίχιση 1ης και 2ης στήλης

Α. Παγκόσμιος Ιστός                                                    1. Απόψεις σχετικά με την οικονομική κρίση.

Β. Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο                                        2. Κατέβασμα τραγουδιών, video, κ.λ.π.

Γ.  Συνομιλία                                                              3. maria@gmail.com

Δ.  Τηλεδιάσκεψη                                                       4. Ακούω, βλέπω, μιλάω με φίλους

Ε. Ομάδα Συζήτησης                                                  5. Γεια σου. Πώς σε λένε;

ΣΤ. FTP                                                                    6. www.alfavita.gr

Γ. Θέματα για Συζήτηση

-  Το Διαδίκτυο είναι μια παγκόσμια κοινότητα με εκατομμύρια μέλη, που συνεχώς αυξάνονται. Μέσα σε αυτή την κοινότητα μπορούμε να ανταλλάσσουμε απόψεις για διάφορα θέματα που μας ενδιαφέρουν και να είμαστε δέκτες πλήθους υπηρεσιών. Για να γίνει κανείς μέλος της κοινότητας του Διαδικτύου, αρκεί να αποκτήσει μια σύνδεση στο Διαδίκτυο. Παρότι η ελευθερία πρόσβασης στην πληροφόρηση προάγει μια δημοκρατική κοινότητα, μερικές φορές εγκυμονεί κινδύνους. Σε μια εικονική κοινότητα δεν μπορούμε να εξακριβώσουμε, για παράδειγμα, την ταυτότητα του συνομιλητή μας. Απόψεις των μαθητών για το παραπάνω θέμα.

-  Τα μέλη της κοινότητας του Διαδικτύου πρέπει να τηρούν κάποιους κανόνες συμπεριφοράς. Πολλές φορές παρατηρείται από νέους χρήστες του Διαδικτύου, όταν χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή την υπηρεσία chat, να συμπεριφέρονται ανάρμοστα, καθώς δεν συνειδητοποιούν ότι αποτελούν μέλη μιας νέας κοινότητας. Η εικονική αυτή κοινότητα έχει κάποιους κανόνες συμπεριφοράς. Για παράδειγμα, όταν εισερχόμαστε σε ένα εικονικό «δωμάτιο» chatχαιρετούμε με απλό και ευγενικό τρόπο. Δεν γράφουμε με κεφαλαία γράμματα, γιατί οι υπόλοιποι χρήστες το θεωρούν ότι «φωνάζουμε». Απόψεις των μαθητών για το παραπάνω θέμα.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Α.    Προσεκτική μελέτη θεωρίας από το Βιβλίο Σελ. 74 ? 77.

Β.  Να μπορείτε να απαντήσετε προφορικά τις Ερωτήσεις Θεωρίας του συγκεκριμένου Φυλλαδίου.

Γ.  Να απαντήσετε γραπτά στο Τετράδιο Πληροφορικής τις Ερωτήσεις 1,3,5 από το βιβλίο Σελ.77 και να λύσετε την Άσκηση Bαπό το συγκεκριμένο φυλλάδιο.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ