SMILE-PERAMA Ver8.0

Κατασκευή σχολικού προγράμματος.
(Windows All)  Portable
Λειτουργεί από το 1993.

Το πρόγραμμα είναι freeware δηλ. είναι δωρεάν αλλά για ατομική χρήση μόνο. Ολοι οι καθηγητές μπορούν να το
χρησιμοποιήσουν άνετα. Το σχολείο σαν "επιχείρηση" απαγορεύεται να το χρησιμοποιήσει. Αν σας μπέρδεψα στους
συνάδελφους το δίνω τσάμπα να το κάνουν ότι θέλουν.  Στο σχολείο όμως δηλ. στο κράτος ΟΧΙ.

Το πρόγραμμα είναι portable δηλ. δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Βάλτετο σε ένα φλασάκι και δουλέψτε όπου θέλετε.

Περιέχονται 3 προγράμματα παραδείγματα.
Το 1ο είναι πραγματικό πρόγραμμα σχολείου απείραχτο.
Το 2ο είναι πραγματικό πρόγραμμα σχολείου αρκετά παλιό και λιγάκι πειραγμένο.
Το 3ο είναι θεωρητικό παράδειγμα φτιαγμένο πολύ γρήγορα. Λιγότερο από μισή ώρα.

Κάντε "άνοιγμα" φορτώστετα και πατήστε όλα τα κουμπιά, μη φοβάστε δεν παθαίνουν τίποτα. Διαβάστε και καμιά
οδηγία δεν βλάπτει (είναι χρήσιμες και καθοριστικές). Με το πλήκτρο "F1" έχουμε οδηγίες οπουδήποτε.

Με αυτό το πρόγραμμα οποιοσδήποτε μπορεί να τα καταφέρει. Να γνωρίζει όμως ότι χωρίς έστω μικρή εμπειρία ή
αν δεν του κόβει (να το πω απλά) δεν πρόκειται να φτιάξει ΚΑΛΟ πρόγραμμα.

Και όπως είπε και ένας συνάδελφος που πήρε σύνταξη, αν δεν με αφήσουν
μια μέρα να φύγω νωρίς θα φύγω με άδεια. Η υπηρεσία θα χάσει.

H ονομασία του προγράμματος PERAMA προέρχεται από την πόλη ΠΕΡΑΜΑ του νομού Αττικής, όπου και δίδαξα
για πρώτη φορά σε Δημόσιο Σχολείο. Το πρόγραμμα λειτουργεί από το 1993 και υπάρχει σε DOS και WIN.

Το "PERAMA" χωρίζεται σε 3 τμήματα.
1. ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΩΡΩΝ
Γράφουμε τα ονόματα των καθηγητών καθώς και πόσες ώρες έχει σε κάθε τμήμα. Επίσης αν θέλουμε για κάποιες
μέρες μέχρι πόσες ώρες να έχει. Δηλώνουμε επίσης τα ζευγάρια των Αγγλικών. Τέλος κλικ στο "ΑΝΑΛΥΣΗ" και
μοιράζονται οι ώρες μέσα στην εβδομάδα.
2. ΑΛΛΑΓΕΣ ΩΡΩΝ
Μετά την μοιρασιά των ωρών εμφανίζεται χωριστά ο κάθε καθηγητής με όλο το πρόγραμμα της εβδομάδας. Εδώ
μεταφέρουμε κάποιες ώρες από την μια ημέρα στην άλλη αν το κρίνουμε σκόπιμο.
3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Το πρόγραμμα έχει χωριστεί πλέον σε 5 κομμάτια (ημέρες). Εδώ αρχίζει το παιχνίδι για την τοποθέτηση των ωρών
εκεί που απαιτούν οι ανάγκες του κάθε σχολείου. Εδώ είναι και το ενδιαφέρον του "PERAMA" όπου υπάρχουν τα
κατάλληλα εργαλεία για καλή κατασκευή του προγράμματος.

Βασικό πλεονέκτημα του προγράμματος είναι ότι σε έτοιμο πρόγραμμα μπορείς να κάνεις αλλάγές-βελτιώσεις. Πχ.
- Λείπει καθηγητής την τάδε ημέρα, άνετα διορθώνεις το πρόγραμμα ώστε να μην κάνουν κενά τα τμήματα.
- Ερχεται νέος καθηγητής, προσαρμόζεις τις νέες ώρες στο παλιό. Δεν χρειάζεται ξανά από την αρχή νέο πρόγραμμα.
- Αλλάζουν ζευγάρια τα Αγγλικά, κάποιος καθηγητής πρέπει να πάει και σε δεύτερο σχολείο κλπ.
- Μέχρι μπορείτε να γράψετε οποιοδήποτε έτοιμο πρόγραμμα και να το βελτιώσετε.

- Στην κυρίως κατασκευή υπάρχουν όλα τα σχετικά κλικ που κάνουν τα πράγματα εύκολα.
- Ειδικότερα υπάρχει και ένα μαγικό κλικ που τα κενά στη κυριολεξία τα μηδενίζει.
- Γίνονται αλλαγές ωρών με ποντίκι (Drag&Drop) για ευκολία.
- Κλειδώνουμε ή ξεκλειδώνουμε ώρες με SPACE ώστε με τις αλλαγές το τμήμα δεν μετακινείται.
Αν κλειδώσουμε κάποια ώρα χωρίς τμήμα τότε με τις αλλαγές δεν τοποθετείται τμήμα.
- Υπάρχει πρόβλεψη για ζευγάρια ωρών όπου όταν κινείται το ένα τμήμα θα κινείται και το άλλο αντίστοιχα.
- Επίσης πρόβλεψη για μισά τμήματα σε 2 καθηγητές.

Ελεγχος ανα καθηγητή για ισοκατανομή ωρών. Παίζει σημαντικό ρόλο. Αλλαγές ωρών αν κριθεί
σκόπιμο. Το "PERAMA" εμφανίζει όλου τους δυνατούς συνδυασμούς για αλλαγές την ίδια μέρα ή
με άλλη. Συνολικά 4 τρόποι για μεταφορές-αλλαγές ωρών.

Αλλαγή ώρας με άλλη μέρα.
Εμφανίζονται όλες οι δυνατές αλλαγές του τμήματος ή του κενού που διαλέξαμε από το
πρόγραμμα με άλλο καθηγητή. Διαλέγουμε ποιο μας βολεύει και κάνουμε την αλλαγή.
Αν σε μια ημέρα το πρόγραμμα δεν βγαίνει με τίποτα καλό, τότε είναι σίγουρο ότι θέλει
αλλαγές ωρών από ημέρα σε ημέρα. Τα καλά προγράμματα βγαίνουν με αυτό το τρόπο.

Εμφάνιση, Εκτύπωση Προγράμματος
Ολες οι καρτέλες εμφανίζονται μέσα στο πρόγραμμα όπου και τυπώνται αν θέλουμε ή
περνάνε μέσα στο WORD όπου εκει τις φέρνουμε στα μέτρα μας.

Εμφάνιση, Εκτύπωση ατομικού προγράμματος Καθηγητών.

Εμφάνιση, Εκτύπωση προγράμματος τμημάτων. (ανά τμήμα)

Εμφάνιση, Εκτύπωση προγράμματος τμημάτων. (ανά ημέρα)

Και 2 λόγια για το σκελετό κατασκευής του προγράμματος.
Στηρίζεται στο συνδυασμό ανθρώπου και μηχανής.
* - Δηλ. αν θέλαμε να δώσουμε όλα τα δεδομένα και με ενα κλικ να πέρναμε λύση θα είχαμε 2 βασικά προβλήματα.
α) θεωρώ αδύνατο να δώσουμε ΟΛΑ τα δεδομένα γιατί υπάρχουν πολλά και παράξενα, επίσης παρουσιάζονται
κάθε τόσο καινούργια.
β) Ζητώντας όλα όσα θέλουμε δεν υπάρχει λύση. (Πρακτικά περιμένουμε ώρες χωρις αποτέλεσμα).
Αρα η λύση από την μηχανή ΜΟΝΟ την θεωρώ αδύνατη.
* - Η περίπτωση από άνθρωπο ΜΟΝΟ είναι γνωστή.
* - Αρα κατέληξα ο άνθρωπος να κάνει την σκέψη και η μηχανή το χαμαλίκι. Δηλ. ο καθένας εκεί που είναι καλύτερος.