Ο τόπος μας

Μελέτη Περιβάλλοντος: Ενότητα 2

Επίλεξε από την κάθε λίστα τη σωστή λέξη, για να συμπληρώσεις τα κενά των προτάσεων.
Στο τέλος πάτα το κουμπί [Έλεγχος], για να δεις αν είναι όλα σωστά.
Οι τόποι έχουν βουνά, βράχια, ποτάμια και πλούσια βλάστηση. Εκεί οι άνθρωποι ασχολούνται κυρίως με την .

Στους πεδινούς τόπους οι άνθρωποι τη γη, η οποία είναι εύφορη. Οι πεδινές περιοχές στη χώρα μας είναι από τις ορεινές.
Στις πεδινές πόλεις υπάρχουν πολλές βιομηχανίες και εμπορικές επιχειρήσεις, όπου οι κάτοικοι έχουν ευκαιρίες να βρουν δουλειά.

Οι τόποι που βρίσκονται κοντά στη θάλασσα λέγονται . Εκεί οι άνθρωποι ασχολούνται κυρίως με την , το εμπόριο και τον τουρισμό.

Στο φυσικό περιβάλλον οι άνθρωποι έργα για να μπορούν να ικανοποιούν τις ανάγκες τους και να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη.
Τα έργα όμως δημιουργούν και περιβαλλοντικά , όπως ρύπανση, καταστροφή δασών κ.ά. Γι' αυτό πρέπει όλοι να ενδιαφερόμαστε για την του περιβάλλοντος.

ΒΚ (10/2010)