? Η ενασχόληση σου με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο μπορούν να προσφέρουν πολλές δυνατότητες μάθησης, εκπαίδευσης και ψυχαγωγίας
? Το διαδίκτυο αναμφισβήτητα διευκολύνει τη ζωή μας, καταργώντας τα «φυσικά» εμπόδια και επιτρέποντας μια επικοινωνία χωρίς «όρια», αλλά όχι και χωρίς «όρους»
? Όπως και στην πραγματική ζωή, έτσι και στο διαδικτυακό κόσμο, υπάρχουν ορισμένοι κίνδυνοι που θα πρέπει να γνωρίζεις

? Μην εμπιστεύεσαι πρόσωπα που δεν γνωρίζεις.? Καλό είναι οι φίλοι σου στο διαδίκτυο να είναι οι πραγματικοί σου φίλοι.? Μην αποκαλύπτεις προσωπικά σου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο, e-mail).? Μη συναντάς ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, ακόμα και αν νομίζεις ότι τους ξέρεις καλά στο διαδίκτυο.? Μην ανεβάζεις φωτογραφίες από τις οποίες μπορεί να καταλάβει κάποιος που μένεις, ποιο είναι το σχολείο σου ή που συχνάζεις.?Ρύθμισε το απόρρητο του προφίλ σου στο facebook

? Στο διαδίκτυο μπορεί κάποιος σκόπιμα να κρύβει την ταυτότητά του και να λέει ψέματα για την ηλικία του, προσπαθώντας να ξεγελάσει τους άλλους ? Κανένας δεν έχει δικαίωμα να μας εκφοβίζει, να μας εκβιάζει, να μας κοροϊδεύει και να μας αποκλείει από δραστηριότητες στο διαδίκτυο ? Έχεις τη δύναμη να διακόψεις όποτε εσύ θελήσεις ? Υπάρχουν άτομα που δεν σέβονται την προσωπικότητα των άλλων και θεωρούν διασκεδαστικό να κάνουν τους συνανθρώπους τους να νιώθουν άβολα
Ενημέρωσε αμέσως τους γονείς σου, το σχολείo σου.

Όταν αναζητούμε μια πληροφορία στο διαδίκτυο: ? ελέγχουμε την αξιοπιστία του site ? την ιδιότητα του συγγραφέα ? τις βιβλιογραφικές αναφορές ? τη διασταυρώνουμε με άλλες έγκυρες πηγές (π.χ. βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, καθηγητές).

Είναι πολύ σημαντικό να είσαι ενημερωμένος/η ώστε: ? Να βάλεις τα απαραίτητα ΟΡΙΑ και να απολαμβάνεις τα θετικά της τεχνολογίας χωρίς αρνητικές συνέπειες ? Να αναζητήσεις βοήθεια εάν χρειαστείς ? Να ενημερώσεις τους φίλους σου εάν ΔΕΝ βάζουν όρια ή χρειάζονται βοήθεια ? Να μην παραμελείς τις δραστηριότητές σου, τον ύπνο σου, τους φίλους σου και την οικογένειά σου λόγω διαδικτυακών δραστηριοτήτων (π.χ. παιχνίδια, facebook)
Υπερβολική χρήση ? «Εθισμός» Η υπερβολική χρήση διαδικτύου ή/και ηλεκτρονικών παιχνιδιών μπορεί να οδηγήσει σε μια ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση που ονομάζεται «εθισμός»
Η υπερβολική χρήση διαδικτύου και οι επιπτώσεις της αντιμετωπίζονται Με το κατάλληλο πρόγραμμα αντιμετώπισης, θα μπορέσεις να περιορίσεις οποιαδήποτε υπερβολή, φτάνει να το ΘΕΛΕΙΣ
Έχε υπόψη σου ότι: ? Εάν το πρόβλημα αναγνωριστεί σε αρχικό στάδιο, είναι πολύ πιο εύκολο να αντιμετωπισθεί ? Όταν παίζεις ηλεκτρονικά παιχνίδια μετά την επιστροφή σου από το σχολείο η απόδοσή σου στις άλλες δραστηριότητες (διάβασμα, αθλητισμός κλπ) μπορεί να επηρεαστεί.

Η υπερβολική χρήση διαδικτύου και οι επιπτώσεις της αντιμετωπίζονται με το κατάλληλο πρόγραμμα αντιμετώπισης, θα μπορέσεις να περιορίσεις οποιαδήποτε υπερβολή, φτάνει να το ΘΕΛΕΙΣ.

ΜΟΝΑΔΑ ΕΦΗΒΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (Μ.Ε.Υ.) ADOLESCENT HEALTH UNIT (A.H.U.) Β΄ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ «Π. & Α. ΚΥΡΙΑΚΟΥ»
Μεσογείων 24 , Τ.Κ. 11527, Γουδί 6ος Όροφος, Πτέρυγα Ε. Δαλακούρα Τηλ. – fax : 210-7710824 e-mail: info@youth-health.gr www.youth-health.gr
τηλ. 210 6997305.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΧΕΤΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ