Δράση Πρόληψης

Σήμερα, 10-2-2016, οι μαθητές μας των Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το πρόγραμμα ευαισθητοποίησης για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού.

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Τμήμα Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, το «Χαμόγελο του Παιδιού», με καθοδηγήτρια την Ψυχολόγο κ. Μαρία Τσονοπούλου.

Στόχος του προγράμματος που υλοποιήθηκε εντός του διδακτικού ωραρίου ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις μορφές βίας και τις επιπτώσεις της στον ψυχισμό μας.

Η κ. Τσονοπούλου αρχικά αναφέρθηκε στον Οργανισμό « Το Χαμόγελο του Παιδιού» όπου η ίδια εργάζεται εκεί.

Μίλησε με την Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή ?SOS 1056?, όπου μπορούν τα παιδιά 24 ώρες την ημέρα να πουν τα προβλήματά τους χωρίς να αναφέρουν το όνομά τους και χωρίς να χρεωθεί η επικοινωνία.

Με την αμεσότητα του λόγου της κέντρισε το ενδιαφέρον των μικρών ακροατών και ακολούθησε εποικοδομητικός και ωφέλιμος διάλογος.

WP_20160210_10_23_24_Pro

WP_20160210_10_39_20_Pro

WP_20160210_11_18_04_Pro

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κ. Μαρία Τσονοπούλου που αποδέχτηκε πρόθυμα την πρόσκληση μας και της ευχόμαστε καλή δύναμη.