ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΕΣ  ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ  2004

"ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ  ΚΑΙ  ΑΘΛΗΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΑ"

Τετάρτη 9 Ιουνίου 2004

(εισαγωγή)

Η σημερινή μας γιορτή που θεσμικά είναι καταχωρημένη ως «Αθλητική και πολιτιστική ημέρα» είναι αφιερωμένη στις βασικές αξίες του Ολυμπισμού ως πρότυπα ανθρώπινης δημιουργίας και αρετής .Αποτελείται από  ενότητες, ανά τμήμα ή τάξη ,και σκοπό έχει να αναδείξει  αφ’ ενός το εκπαιδευτικό έργο που γίνεται στο σχολείο μας  και αφ’ ετέρου   με άμεσο ή έμμεσο τρόπο    τις αξίες    και   τα σύμβολα του Ολυμπισμού. Επί  12 περίπου αιώνες η ευγενής άμιλλα, η  ειρήνη  και η πνευματική καλλιέργεια αναδεικνύονται μέσα από τον  αθλητισμό. Τον 5ο π.χ.  αιώνα  ο Πίνδαρος , ο μεγαλύτερος λυρικός ποιητής  της  Αρχαίας  Ελλάδας, διατύπωσε  την άποψη  ότι: «Όπως  την  ημέρα  δεν υπάρχει πιο  ζεστό  και φωτεινό αστέρι  στον  ουρανό από  τον  ήλιο, ομοίως δεν υπάρχει μεγαλύτερη αθλητική  συνάντηση από αυτή  των  Ολυμπιακών  Αγώνων».  Σήμερα  γίνεται  αποδεκτό  ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες της Αθήνας αναδεικνύουν τον ελληνικό πολιτισμό ως κυρίαρχο στοιχείο των σύγχρονων  Ολυμπιάδων και ενισχύουν όλες τις αξίες που αντιπροσωπεύει το Ολυμπιακό ιδεώδες. Δεν είναι τυχαία άλλωστε  η επιλογή  του Φοίβου και της Αθηνάς  ως  Μασκότ των αγώνων . Είναι δύο σημερινά παιδιά, δύο  αδέρφια ,όμως τα ονόματά τους συνδέονται με την αρχαία Ελλάδα. Γιατί ,  το  μεν αγόρι  έχει το όνομα του  Απόλλωνα ,θεού του φωτός και της  μουσικής ,το δε κορίτσι της  Αθηνάς ,θεάς της  σοφίας και των γραμμάτων. Δύο παιδιά ,που εμείς σαν σχολείο, πολύ αγαπήσαμε. Δύο παιδιά που  τα νοιώθουμε κοντά μας  στο χορό ,στο παιχνίδι  ,  στη μουσική ...  (Μέντζιος  Βασίλης )

(ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ)  επιμέλεια Μέντζιος Βασίλης

"ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ  ΚΑΙ  ΑΘΛΗΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΑ"                 Τετάρτη 9 Ιουνίου 2004

1ο  :Έναρξη εκδηλώσεων – Χαιρετισμός  κ.  Δ/ντή .
  2ο   :Άρωμα Αρχαίας  Ελλάδας(θεατρικό δρώμενο). {Ε΄2}
  3ο   :Οι μικροί  ψαράδες . {Α΄2}
  4ο  : «Αν  όλα  τα  παιδιά  της  γης »Γ.Ρίτσου  {Β΄} - ( Χορωδία Ε΄1 & Ε΄2), (Εκπ/κός Μουσικής:Ξένια Πελεκούδα).
  5ο  : «Η ελιά» -Σύμβολο ειρήνης, πολιτισμού και    προκοπής  (πρόγραμμα   Αγωγής Υγείας-Ολυμπιακής  Παιδείας)  {Δ΄1}.
  Τραγούδι :   Όλα  του  κόσμου τα παιδιά (Χορωδία).
  6ο : Θαλασσάκι (τραγούδι : Χορωδία ).
  7ο : Οι  πύργοι με τις δίδυμες ευχές(Α΄1).
  8ο : Μουσικοκινητικό  πρόγραμμα (Ευέλικτης   Ζώνης - Ολυμπιακής Παιδείας) {Γ΄}."Πέντε κύκλοι"- Χορωδία).

9ο : Δημοτικοί χοροί με θέμα το νερό (πρόγραμμα  Αιγαίου)  {Δ΄2}.    α. Γερακίνα  (Χορωδία).   β.Ένα νερό κυρά Βαγγελιώ (Χορωδία).

10ο : Τελικός εσωτερικού πρωταθλήματος    ΓΚΟΛΜΠΟΛ   (πρόγραμμα   Ολυμπιακής      Παιδείας   «ΟΛΑ   ΓΙΑ   OΛΟΥΣ »).
   11ο : Ο Μικρός Μύλος (πρόγραμμα COMENIUS) {Ε΄1}.
  12ο : Άλμα σε ύψος {ΣΤ΄1},αγόρια.
  13ο : Εφτάπετρο  {ΣΤ΄2},αγόρια.

14ο : Δημοτικοί χοροί {ΣΤ΄} κορίτσια .  α. Μπαίνω μεσ’ τ’ αμπέλι ,  β. Έχε γεια  Παναγιά  (Χορωδία)  και  γ. Λυγαριά .

15ο : Απονομή ενθυμίων συμμετοχής σε αγώνες.
  16ο : Απονομή μεταλλίων   στους  νικητές  του  ΓΚΟΛΜΠΟΛ   και      ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ  μαθητών ΣΤ΄ τάξης     από  το   Σύλλογο     Γονέων και Κηδεμόνων.
  17ο : Κλείσιμο  εκδηλώσεων  από τον Δ/ντή.

(συντονισμός εκδηλώσεων Μέντζιος Βασίλης)

Για άλλες εκδηλώσεις   στη Διεύθυνση:  http://2dim-patron.ach.sch.gr/

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ