ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΕΣ  ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ  2004

"ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ  ΚΑΙ  ΑΘΛΗΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΑ"

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2005

(εισαγωγή)

Η τελευταία  μέρα κάθε σχολικού  έτους  είναι για όλους  μας , μαθητές – γονείς – δασκάλους , συναισθηματικά φορτισμένη ,για άλλους λίγο - άλλους πολύ , χωρίς  αμφιβολία  όμως είναι  και η πιο ευχάριστη. Φέτος  σκεφτήκαμε    να ξεφύγουμε από τα καθιερωμένα , να αποκτήσει η μέρα  περιεχόμενο ,  να   κλείσουμε   τη χρονιά   όπως  συνήθως  με   χαμόγελο  και   σ’  αυτό  θα    συμβάλλουν    τα  τραγούδια , τα παιχνίδια , οι χοροί  και  τ’  άλλα δρώμενα . Σε μια εποχή ,εποχή παγκοσμιοποίησης ονομάζεται ,που τα πάντα ,άνθρωποι –υλικά -ιδέες-στοιχεία πολιτισμού ,τρέχουν  από τόπο σε τόπο με μεγάλη  ταχύτητα   επηρεάζοντας  πέρα από τη ζωή των ανθρώπων   τον ίδιο τον πολιτισμό των λαών , θετικά  ή αρνητικά , έχουμε υποχρέωση  εμείς οι εκπαιδευτικοί , σεβόμενοι  το νέο , να  θυμίζουμε   στη  νέα  γενιά   το  παρελθόν μας.  Γι’    αυτό    σήμερα    θα επιχειρήσουμε   να  κάνουμε  ένα  ταξίδι . Ένα  ταξίδι  με διαφορετικούς  προορισμούς με  ίδια όμως αφετηρία  ,το σχολείο μας . Να γιατί  οι  φετινές αποχαιρετιστήριες εκδηλώσεις μας έχουν θέμα  "σεργιάνι   στο χρόνο". Και να γιατί ένα τόσο  μεγάλο σεργιάνι  σε λίγη  μόνο ώρα    απαιτεί  να πετάξουμε  σαν πουλιά ! Πρέπει  να προλάβουμε ! (Μέντζιος  Βασίλης )

(ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ)  επιμέλεια Μέντζιος Βασίλης

Την      Τετάρτη     όλοι      εμείς      γιορτάζουμε και    μια   εκδήλωση  χαράς  σας  ετοιμάζουμε, ελπίζουμε     να    χαρείτε   μαζί   μας   και   σεις την     όμορφη      αυτή    ημέρα     της    γιορτής.

Μια     ολόκληρη     χρονιά       ήταν      για    μας
σκληρής     προσπάθειας     μα     και     χαράς ,
τις  αναμνήσεις  στο  μυαλό  μας  ας κρατήσουμε
πριν   του  σχολείου  μας   την  πόρτα κλείσουμε.

Στην      τελευταία      για       φέτος      εκδήλωση πουλιά     ας    γίνουμε   με   λίγη    φαντασίωση και      ας      πετάξουμε      με     κέφι      μακριά σεργιάνι  να κάνουμε   στου  χρόνου   τα   παλιά.

Τα       σχολεία      σε       λίγο      θα      κλείσουν
και     οι      παραλίες      όλες      θα      γεμίσουν
τα         μαθήματα         επιτέλους        σταματάμε
σχέδια       για       το      Καλοκαίρι      αναζητάμε.

Μια      ολόκληρη      χρονιά      ήταν     για     μας
διαβάσματος  ,           ενέργειας  ,            χαράς  ,
τα        σχολικά         βιβλία         τα          ξεχνάμε
χαρούμενοι   για   διακοπές  όλοι  μας  θα  πάμε.
(Μακρυγεώργου  - Μέντζιου   Ελίνα )

Το     διδακτικό    προσωπικό      και   οι      μαθητές     του        Στρούμπειου      συγκροτήματος  ,    σας      π ρ ο σ κ α λ ο ύ ν      στις       αποχαιρετιστήριες        εκδηλώσεις     τους  ,  με      θέμα:   « σ ε ρ γ ι ά ν ι   σ τ  ο   χ ρ ό ν ο » ,  που    θα     γίνουν   την     Τετάρτη    15   Ιουνίου     2005   στις  8:30΄  π.μ ,  στο    προαύλιο    του    σχολείου.

1. Ύμνος του Στρουμπείου (Χορευτικό υποδοχής): Δ΄τάξη –(Χορωδία Ε΄τάξη).
  2. Καντάδα με κιθάρες (δρώμενο): Α΄τάξη –(Απόψε την κιθάρα μου).
  3. Ποτ-πουρί με παιχνίδια και αθλήματα (παιδιά διαφόρων τάξεων).
  4. Αποχαιρετισμός Νηπιαγωγείου : (Μουσικοκινητικό πρόγραμμα).
  5. «Νους υγιής εν σώματι υγιή».:Αγόρια του Ε΄1.
  6. Τσουβαλοδρομίες : Αγόρια του Ε΄2.
  7. «Χρώματα παντού» (Συμμετοχή του σχολείου στο 6ο Φεστιβάλ Παιδικού Τραγουδιού-ερμηνεία παιδιά τάξεων ) –Κορίτσια Ε΄ τάξης χορό.
  8. Μπαλονομαχίες :Β΄1 τάξη .
  9. Ο γάμος του Λεμόνη- (Μουσικοκινητικό δρώμενο) : Β΄2 .
  10. Παιχνίδι με μπάλες :Γ΄2.
  11. «Το χρυσόψαρο» Τραγούδι:-(χορωδία)(Εκπ/κός Μουσικής:Ξένια Πελεκούδα). .
  12. Λουκουμοδρομίες :Γ΄1.
  13. Παραδοσιακός γάμος: (δρώμενο)-Τραγούδια (Ωραία είναι η νύφη μας –Καστοριανός-Αιγιώτισσα-Θαλασσάκι) :ΣΤ΄ τάξη- (χορωδία).
  14. Απονομή ενθυμίων συμμετοχής σε αγώνες.
  15. Απονομή μεταλλίων-ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ μαθητών ΣΤ΄ τάξης από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

(συντονισμός εκδηλώσεων Μέντζιος Βασίλης)

Ο   "Ύμνος  του Στρουμπείου" - (μουσική Γ.ΖΑΜΠΕΤΑΣ)

ΑΡΧΕΙΟ

Ενθύμιο   συμμετοχής   στο   μάθημα   της   Φυσικής   Αγωγής  Αγωγής ,   στις   αθλητικές   εκδηλώσεις    και    στις    ομάδες
του 2ου Δημοτικού Σχολείου.

ΕΝΘΥΜΙΟ

ΠΙΣΩ   ΑΡΧΙΚΗ