ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΟΥ

18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Παρασκευή  10  Δεκεμβρίου 2010

1.    Έναρξη εκδήλωσης .Χαιρετισμός    Δν/τριας.

2. Εισαγωγή στο θέμα

Με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας ημέρας παιδιού αύριο, ας σκεφτούμε όχι μόνο τα παιδιά μας, αλλά και τα παιδιά όλου του κόσμου ανεξαρτήτου χρώματος και φυλής, σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη και αν ζουν .
          Ας σκεφτούμε τα παιδιά που έχουν εξαναγκαστεί στην παιδική εργασία, που δεν έχουν όχι μόνο τετράδια και βιβλία, αλλά δεν έχουν εμβόλια και το σημαντικότερο δεν έχουν πρόσβαση σε πόσιμο νερό. Παιδιά που στηρίζουν τις ελπίδες τους σε εθελοντές γιατρούς, ιεραποστολές και οργανώσεις που φροντίζουν για την τυπική αναδοχή των παιδιών προκειμένου να καλυφθούν πάγιες ανάγκες τους.
         Σε όλους μας αρέσει να μιλάμε στα παιδιά, μα σπάνια ακούμε τι προσπαθούν να μας πουν πραγματικά και ακόμα σπανιότερα αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες τους. Σήμερα λοιπόν ας σωπάσουμε εμείς οι μεγάλοι και ας δώσουμε το λόγο στα παιδιά. (απόσπασμα από το EcoView)

(Δίνεται ο λόγος σε παιδιά της  Ε΄ τάξης)

v    Αν ζω μέσα στην κατανόηση, μαθαίνω να έχω υπομονή!

v    Αν ζω μέσα στη δικαιοσύνη, μαθαίνω να είμαι δίκαιος!

v    Αν ζω μέσα στην ασφάλεια, μαθαίνω να πιστεύω!

v    Αν ζω μέσα στην κριτική, μαθαίνω να κατακρίνω!

v    Αν ζω σε εχθρικό περιβάλλον, μαθαίνω να καυγαδίζω!

v    Αν ζω μέσα στην ντροπή, μαθαίνω να αισθάνομαι ένοχος!

v    Αν με δέχονται όπως είμαι, μαθαίνω να βρίσκω την αγάπη                 μέσα στον κόσμο!

Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού υιοθετήθηκε ομόφωνα από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Έως σήμερα έχει επικυρωθεί από 193 χώρες, ενώ δεν την έχουν επικυρώσει δύο. Η Ελλάδα την επικύρωσε στις 2 Δεκεμβρίου του 1992.

Μαθητές της ΣΤ΄ τάξης απαγγέλλουν ποιήματα.

Παιδιά της ΣΤ΄ τάξης διαβάζουν βασικά σημεία της  Χάρτας  των δικαιωμάτων του παιδιού .

*    Δικαιούμαι να έρθω στη ζωή. Δικαιούμαι να υπάρξω.

*    Δικαιούμαι να μεγαλώσω σε έναν κόσμο χωρίς βία και φτώχεια.

*    Δικαιούμαι να ζήσω σε έναν κόσμο που σέβεται και προστατεύει το φυσικό περιβάλλον.

*    Δικαιούμαι να έχω ελεύθερη πρόσβαση στον μαγικό κόσμο της γνώσης.

*    Δικαιούμαι να έχω ελεύθερο χρόνο και χώρο για να παίζω.

*    Δικαιούμαι να μάθω τι είναι καλό για την σωματική και ψυχική μου υγεία.

*    Δικαιούμαι να περνάω αρκετό χρόνο με τους γονείς μου.

*    Δικαιούμαι να ζήσω με αθωότητα και ανεμελιά τα παιδικά μου χρόνια.

*    Δικαιούμαι να ζήσω σε μιά κοινωνία που προστατεύει τα προσωπικά μου δεδομένα.

*    Δικαιούμαι έναν κόσμο ανθρώπινο, δίκαιο και ειρηνικό. Ένα κόσμο στον οποίο θα μεγαλώσουν αύριο τα δικά μου παιδιά.

Τα παιδιά δικαιούνται να ζουν σε ένα ειρηνικό, ασφαλές και υγιές περιβάλλον για να βιώσουν με αξιοπρέπεια τα παιδικά τους χρόνια. Ειρήνη  στο σπίτι μας, στο σχολείο μας ,στη γειτονιά μας , στην πόλη μας ,στη χώρα μας , ειρήνη σ’ όλο τον  κόσμο. Ένα τέτοιο κόσμο ονειρεύτηκε  ο μεγάλος μας ποιητής Γιάννης Ρίτσος γι’ αυτό και τα παιδιά της  Β΄ τάξης   επέλεξαν  το  συγκεκριμένο τραγούδι   να μας το παρουσιάσουν με ένα ξεχωριστό τρόπο ,με χρώματα και παραστάσεις.

Οι στίχοι  δύο ποιημάτων   γραμμένα  από  μαθητές  δημοτικού  της πόλης μας  και ένα παιχνίδι  γέννησαν το παρακάτω δρώμενο ,που φέρνει τον τίτλο «Ο κύκλος της Αγάπης»  και οι στόχοι του είναι  ενάντια  στο ρατσισμό  στο διαχωρισμό  την προκατάληψη ενώ τονίζει  το ρόλο του σχολείου  και γενικότερα της παιδείας . Θα μας το παρουσιάσουν  τα παιδιά της Γ΄ τάξης .

Τα  παιδιά της  Δ΄  τάξης   κλείνουν τη γιορτή με συνθήματα .
  • ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΗ
  • ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
    ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ
  • ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ
  • ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ
  • ΝΑΙ ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ
  • ΝΑΙ ΣΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ
  • ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
    ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ
  • ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ
    ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
  • ΝΑΙ ΣΤΗ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ
    ΣΤΗ ΧΑΡΑ
    ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ

Τα παιδιά της  Ε΄ και της  ΣΤ΄ τάξης με τις δασκάλες τους Ζησιμοπούλου Χρύσα  και Καραχάλιου Γιώτα αντίστοιχα  χρωμάτισαν την ημέρα  με   φωτεινά  χρώματα .Στη φωτογραφία μπροστά στο ταμπλό τα παιδιά της ΣΤ΄  με τη Δ/ντρια  του σχολείου Καλή Υφαντή.

Απρίλιος   2011