ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ-ΕΦΤΑΠΕΤΡΟ

18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Πέμπτη 24  Φεβρουαρίου  2011

Α΄ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΕΦΤΑΠΕΤΡΟΥ
Το πρωτάθλημα ξεκίνησε τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011.Συμμετείχαν 14 ομάδες  από τις τάξεις Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄. Η κάθε ομάδα συμμετείχε  με  πέντε  παίκτες. Η κάθε ομάδα   αποτελούνταν μόνο από αγόρια  ή μόνο από κορίτσια  και δυο ομάδες ήταν μικτές  (αγόρια ,κορίτσια ).  Επίσης  υπήρχε ομάδα  που απαρτίζονταν   από  παίκτες  που προέρχονται  από  δύο ή και περισσότερα τμήματα .Η επιλογή των παικτών , του ονόματος της ομάδας καθώς και του αρχηγού – εκπροσώπου της ήταν αρμοδιότητα των παικτών. Ειδικά για την επιλογή του ονόματος έπρεπε να ληφθούν υπ’ όψιν τα παρακάτω χαρακτηριστικά : α. Να είναι στην ελληνική γλώσσα , β. Να μην προκαλεί και γ. Να μην διχάζει.

Οι αγώνες διεξάγονταν   στο  πρώτο διάλειμμα  κυρίως  και μερικοί στο δεύτερο .
  Το πρωτάθλημα ξεκίνησε 24  Ιανουαρίου 2011 .Η ομάδα που κέρδιζε περνούσε στην επόμενη φάση.

Ο τελικός αγώνας ορίστηκε για την τσικνοπέμπτη  24 Φεβρουαρίου ,πριν το καθιερωμένο σουβλάκι .
  Στον τελικό αγωνίστηκαν οι ομάδες "ΠΕΤΡΙΝΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ" ΚΑΙ "ΑΧΤΥΠΗΤΗ ΠΕΝΤΑΔΑ". Νικήτρια αναδείχθηκε η "ΑΧΤΥΠΗΤΗ ΠΕΝΤΑΔΑ" με  6-3  πόντους .

Μετά τον αγώνα  έγινε  απονομή  ενθυμίων   απ'  τη  Δ/ντρια  του σχολείου Καλή Υφαντή και μεταλλίων  (χορηγία του Συλλόγου Γονέων ) από το  Νικόλαο Πρόγγα , πρόεδρο του συλλόγου.

Στη συνέχεια ακολούθησε το πατροπαράδοτο  σουβλάκι .

Η γιορτινή μέρα  έκλεισε  με τραγούδι  και  χορό .

Απρίλιος   2011