Δευτέρα, 08 Απρίλιος 2013 16:33

Εθισμός στο internet

Το Internet προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία δυνατοτήτων και γι? αυτό πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να εθιστεί σ? αυτό. Αρχίζει, βέβαια, εντελώς ακίνδυνα. Με την πάροδο του χρόνου ξοδεύει όλο και περισσότερη ώρα μπροστά στον υπολογιστή και, τελικά, το κομπιούτερ γίνεται το κέντρο της ζωής του. Ο καλύτερος και ο μόνος φίλους του! Όταν κάποιος παίζει στον υπολογιστή χάνει την αίσθηση του χρόνου και της πραγματικότητας. Μαγεύεται από τον εικονικό κόσμο του Internet, που προβάλλεται στην οθόνη του. Η προσφορά των ηλεκτρονικών παιχνιδιών είναι συναρπαστική. Τον μαγεύουν, καθώς μπορεί να επικοινωνήσει και να παίξει με ανθρώπους από ολόκληρο τον κόσμο.

Πολλοί άνθρωποι που «πάσχουν» από διαδικτυακή εξάρτηση, έχουν προβλήματα στο σχολείο, προβλήματα με φίλους, χαμηλή αυτοεκτίμηση, οικογενειακά προβλήματα, έλλειψη άλλων δραστηριοτήτων στον ελεύθερο χρόνο. Μ? αυτόν τον τρόπο, προσπαθούν να κρυφτούν πίσω από την οθόνη τους. Οι νέοι με κοινωνικά ή σχολικά προβλήματα είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι και ευαίσθητοι σε τέτοιου είδους εξαρτήσεις. Μέσω του υπολογιστή, πολύ εύκολα απομονώνονται από το περιβάλλον τους και «ζουν στο δικό τους κόσμο».