To μήνυμα του Αρχιεπισκόπου προς τους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων PDF Print Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο
Εκπαίδευση

Πέμπτη, 10 Σεπτέμβριος 2009 18:50

MHNYMA

ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΑΘΗΝΩΝ & ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

κ. ?ερωνύμου Β

Προς τούς μαθητές και τις μαθήτριες την Δημοτικών Σχολείων

Με την ευκαιρία τας ενάρξεως Τοι Νέου Σχολικοί έτους 2009-10

?ρ.πρωτ.

?θήνα 4 Σεπτεμβρίου 2009

Αγαπητά μου παιδιά,

Πριν από πολλά χρόνια ανά παιδί, ένας μικρός πρίγκιπας, συνάντησε ανά γεωγράφο ? ?πο?ος κατέγραφε σε ανά μεγάλο βιβλίο, βουνά, ποτάμια και αστερία. Τα παιδί ζήτησε από το γεωγράφο να καταγράψει το λουλούδι του. ? γεωγράφος όμως Τοι είπε:

- Τα λουλούδια δεν Τα γράφουμε.

- Και γιατί; Αφού είναι το πιο άμορφο!

- Γιατί Τα λουλούδια είναι εφήμερα.

Και ? γεωγράφος εξήγησε στο μικρό πρίγκιπα άτι εφήμερο σημαίνει «?κε?νο πού κινδυνεύει γρήγορα να χαθεί».

Το παιδί όμως ήταν άκουσε Τα λόγια Τοι γεωγράφου στενοχωρήθηκε πολύ. Είχε μόλις συνειδητοποιήσει άτι το λουλούδι του κινδύνευε γρήγορα να χαθεί.

Ήλοι οι άνθρωποι στη διάρκεια τας ζω τους αγωνίζονται να αποκτήσουν την αρετή τας διάκρισης Τοι σημαντικοί από το ασήμαντο, Τοι αιωνίου από το εφήμερο. Να μην παρασύρονται από απτά πού θεωρούν σπούδαζα και να χάνουν ?, τι είναι πραγματικά άμορφο και σημαντικό.

Στο σχολείο Με τη βοήθεια την δασκάλων σας, την βιβλίων, την βιβλιοθηκών, την ?κπαιδευτικ?ν δραστηριοτήτων πού προσφέρονται ήλο το έτος μαθαίνετε Αϊτή την αρετή. ? αγωγή είναι ένας τρόπος να φωτίσουμε όχι μόνο το μυαλό μας αλλά και την καρδιά μας.

Κάθε ημέρα είναι ανά σκαλοπάτι πού μάς βοηθά να ?ντιληφθο?με καλύτερα έλα ίσα βλέπουμε και να κατανοούμε τη βαθύτερη αξία τους.

Αγαπητά μου παιδιά,

Φυλάξτε μέσα στην καρδιά σας ακτές τις καθημερινές ανακαλύψεις. Ίο φας την γνώσεων πού αποκτάτε, αστέ Με τη Χάρη Τοι Θεοί, μία ημέρα να μπορείτε να 0?περασπιστε?τε Με τις γνώσεις και την αγνότητα τας ψυχές σας, την αμορφία και την ύπαρξη την λουλουδιών και Τοι κόσμου, Τα ?πο?α καταστρέφονται γιατί οι μεγάλοι δεν θεωρούμε άτι είναι το ίδιο σπούδαζα.

Καλή και ευλογημένη χρονιά.

Ο Αρχιεπίσκοπος
Last Updated ( Πέμπτη, 10 Σεπτέμβριος 2009 18:54 )