Δεντροφύτευση από μαθητές στη Ρητίνη PDF Print Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

Τετάρτη, 22 Απρίλιος 2009 18:11
Οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης επιχείρησαν να αλλάξουν την εικόνα της γειτονιάς του σχολείου τους. Απέναντι απ τα παράθυρά των τάξεων τους στην δυτική πλευρά του σχολείου υπάρχει μια μεγάλη πλαγιά (το πρανές στην μια πλευρά του κεντρικού δρόμου της Ρητίνης) η οποία είναι συνήθως γεμάτη σκουπίδια και βάτα. Αυτή είναι μια εικόνα που δεν ταιριάζει στην αισθητική των παιδιών δεν ήθελαν να χαρακτηρίζει το σχολείο τους. Έτσι στο πλαίσιο του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Χλωρίδα των Πιερίων» που υλοποιεί το Γυμνάσιο Ρητίνης με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Τσιανάκα Βασίλειο και Μπουροζίκα Δημήτριο, ξεκίνησε η διαδικασία να αλλάξει η εικόνα, να αναπλαστεί και να δεντροφυτευτεί ο χώρος. Σε συνεργασία με το Δήμο Πιερίων και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ρητίνης ο χώρος καθαρίστηκε και ετοιμάστηκε για δεντροφύτευση. Την Πέμπτη 2 Απριλίου οι μαθητές του Γυμνασίου, μαζί και οι μαθητές της Ε? Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ρητίνης με τον υπεύθυνο δάσκαλο κ. Βαρμάζη Αντώνιο δεντροφύτευσαν όλη την πλαγιά. Τα δέντρα εξασφαλίστηκαν από την Διεύθυνση Δασών Πιερίας. Τώρα θα φροντίζουν θα ποτίζουν τα δέντρα για να τα δουν να ριζώνουν, να γεμίζουν φύλλα, να μεγαλώνουν και να ομορφαίνουν την εικόνα του τοπίου δίπλα στο σχολείο τους.
 Πηγή: εφημερίδα «διάλογος»

We have 2 guests online