DVE

Tι ισχύει για την επαρκή φοίτηση των μαθητών PDF Print Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο
Εκπαίδευση
  
Τετάρτη, 20 Μάιος 2009 17:37

 

Για να θεωρηθεί επαρκής η φοίτηση ενός μαθητή και να γίνει δεκτός στις εισαγωγικές ή απολυτήριες εξετάσεις το Μάιο ? Ιούνιο, πρέπει :

1. Να μη σημειώσει πάνω από 64 απουσίες

2. Αν σημειώσει μέχρι και 114 απουσίες από τις οποίες οι πάνω από τις 64 να είναι δικαιολογημένες ή να οφείλονται σε ασθένεια.

3. Μπορεί ο Σύλλογος των καθηγητών κατ? εξαίρεση και με ειδική πράξη του να χαρακτηρίσει επαρκή τη φοίτηση του μαθητή που σημείωσε περισσότερες από 114 και μέχρι 164 με την προϋπόθεση ότι όλες οι πάνω από τις 64 να είναι δικαιολογημένες ή να οφείλονται σε ασθένεια, η επίδοση του μαθητή είναι ιδιαίτερα ικανοποιητική , δηλαδή ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας των διδασκομένων μαθημάτων είναι τουλάχιστον 15 (14,5 και πλέον) και η διαγωγή του κοσμιότατη.

4. «Δι αποφάσεως του Υπουργού Παιδείας δύναται να χαρακτηρίζεται ως επαρκής η φοίτησις μαθητών ανεξαρτήτως απουσιών, εφ? όσον οι μαθηταί ούτοι τυγχάνουν πρωταθληταί, αι δε απουσίαι των οφείλονται εις την συμμετοχήν των εις διεθνείς αθλητικάς εκδηλώσεις πιστοποιούμενην υπό της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού». (Π.Δ. 294/1980, άρθρο 1 παρ 6, εδ. δ΄). (Η εγκύκλιος  Γ2/405/4.2.91 του ΥΠΕΠΘ αναφέρει « ?4. Επισημαίνουμε ότι για τους μαθητές οι οποίοι λόγω ασθένειας υπερέβησαν το όριο των δικαιολογημένων απουσιών που προβλέπονται από το άρθρο 2. του Π.Δ 485/1983 δεν θα ισχύει η προϋπόθεση της προβλεπόμενης επίδοσης του μαθητή (μέσος όρος των μαθημάτων 15))

Ελλιπής φοίτηση

Η φοίτηση του μαθητή χαρακτηρίζεται ελλιπής και δεν γίνεται δεκτός στις προαγωγικές ή απολυτήριες εξετάσεις Μαΐου ? Ιουνίου, όταν :

1. Οι απουσίες είναι 114 και μέχρι 164 από τις οποίες όλες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες, αλλά ο Σύλλογος δεν μπορούσε να χαρακτηρίσει τη φοίτησή του επαρκή, λόγω επίδοσης ή διαγωγής.

2. Ο Σύλλογος των καθηγητών μπορεί κατ? εξαίρεση και με ειδική πράξη του να χαρακτηρίσει ελλιπή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από 164 και μέχρι 214 απουσίες, εφόσον όλες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια η επίδοση του μαθητή είναι ιδιαίτερα ικανοποιητική, δηλαδή ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας των διδασκομένων μαθημάτων (για τα τρία τρίμηνα) είναι τουλάχιστον 15 και η διαγωγή του κοσμιότατη.

Οι μαθητές που η φοίτησή τους χαρακτηρίζεται ελλιπής προσέρχονται σε προαγωγικές ή απολυτήριες εξετάσεις τον Σεπτέμβριο (ολική  συμπληρωματική εξέταση) Γ2/2930/20.10.83 ?ΥΠΕΠΘ 

Ανεπαρκής Φοίτηση

Χαρακτηρίζεται ανεπαρκής η φοίτηση και υποχρεώνεται ο μαθητής να φοιτήσει στην ίδια τάξη (δηλαδή απορρίπτεται), όταν δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ούτε επαρκής, ούτε ελλιπής, (π.χ πάνω από 64 απουσίες αδικαιολόγητες).

(Ο προβλεπόμενος μέσος όρος  βαθμού 15 έχει έννοια μετά την στρογγυλοποίησή του προς τον πλησιέστερο ακέραιο . Γ2/2051/29.9.83 ?ΥΠΕΠΘ) Στη συνεδρία για το αποτέλεσμα λόγω της τακτικής ή όχι φοίτησης του μαθητή στο τέλος του χρόνου, γίνεται ειδική (ξεχωριστή) πράξη για τους μαθητές που εμπίπτουν στις διατάξεις του εδαφίου γ της παρ 2 του αρθ 2 και στις διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της παρ. 3 του ιδίου άρθρου ( Κατ? εξαίρεση?? κοσμιοτάτη) (είναι αυτό με το βαθμό 15 και διαγωγή κοσμιότατη) Τέλος κάθε τρίμηνο συντάσσεται πράξη για τη φοίτηση των μαθητών (απουσίες που δικαιολογούνται από τον Κηδεμόνα, απουσίες που δικαιολογούνται από γιατρό κλπ) Γ2/2051/29.9.83 ?ΥΠΕΠΘ Αμέσως μετά τη λήξη των μαθημάτων και πριν από κάθε γραπτή, προαγωγική ή απολυτήρια εξέταση, ο Σ.Δ σε συνεδρία αποφασίζει ποιοι από τους μαθητές οφείλουν να επαναλάβουν τα μαθήματα όλων των τριμήνων στα οποία φοίτησαν κατά το τρέχον έτος, λόγω ανεπαρκούς φοίτησης. (Π.Δ. 294/79, άρθρο 49, ΦΕΚ. Α΄87/28-4-79)Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 εδάφ. Θ΄ του Π.Δ. 485/83 ο Σ.Δ ενός σχολείου έχει τη δυνατότητα να μη λάβει υπόψη του, κατά τον χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών, τις απουσίες τριών (3) το πολύ ημερών, που οφείλονται σε πειθαρχικές κυρώσεις. Όταν οι απουσίες αυτές ανήκουν σε περισσότερες από τρεις (3) ημέρες, τότε ο Σ.Δ έχει τη δυνατότητα να μην υπολογίσει, από το σύνολο των απουσιών αποβολής, όσες απουσίες πραγματοποιήθηκαν σε σύνολο των απουσιών αποβολής, όσες απουσίες πραγματοποιήθηκαν σε τρεις (3) μόνο συγκεκριμένες ημέρες, τις οποίες επιλέγει κατά την κρίση του. Για το λόγο αυτό είναι απαραίτητο οι απουσίες αυτές να σημειώνονται στο βιβλίο απουσιών κατά τρόπο διακεκριμένο.(ΥΠΕΠΘ ? Ε3/1108/15.2.85)

Για να μη προσβάλλεται νομικά η οποιαδήποτε απόφαση, η εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ Γ2/5098/18.9.92 διευκρινίζει ότι: «κατά την επιβολή σε μαθητές των κυρώσεων (ωριαίας απομάκρυνσης ή της αποβολής από τα μαθήματα) να τηρείται η διαδικασία που προβλέπεται από τις διατάξεις της παρ 2γ΄ του άρθ 28 του Π.Δ. 104 που λέει  ότι οι κυρώσεις που επιβάλλονται καταχωρίζονται  στο Βιβλίο Επιβολής Κυρώσεων του Σχολείου, «κατόπιν ενυπόγραφου σημειώματος προς τον Δ/ντή του επιβάλλοντος την κύρωσιν οργάνου καταχωριζόμεναι επίσης εις το Ατομικόν Δελτίον του τιμωρηθέντος μαθητού» 

Πηγή: esos.gr

 

Last Updated ( Τετάρτη, 20 Μάιος 2009 17:43 )
 
Content View Hits : 71832

Ποιος είναι Online

We have 1 guest online

Ο καιρός

Φωτογραφήματα