Feed Display

Βιογραφικό Σημείωμα PDF Print E-mail
Written by Administrator
Saturday, 26 February 2011 16:57

Βασικά στοιχεία.   Ονομάζομαι Χρίστος Γκανάτσος. Γεννήθηκα στη Λάρισα το 1980 και κατοικώ στη Θεσσαλονίκη. Εργάζομαι στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ως καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ 19) από το 2005. Κατά το σχολικό έτος 2015-2016 υπητερώ στο Δημοτικό Σχολείο Μελισσοχωρίου Θεσσαλονίκης.

Σπουδές.   Φοίτησα στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, στο 4ο Γυμνάσιο Λάρισας και στο 4ο Λύκειο Λάρισας, απ? όπου και αποφοίτησα το 1998. Σπούδασα στο τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και αποφοίτησα το 2003. Γνωρίζω άριστα την αγγλική γλώσσα (Proficiency in English, University of Michigan 1997, και First Certificate in English, University of Cambridge 1995).

Διδακτικές θέσεις.    Εργάστηκα ως ωρομίσθιος καθηγητής στο 13ο και στο 31ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας από το Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο του 2005, όπου και δίδαξα το μάθημα «Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση». Τον Οκτώβριο του 2005, μετά από επιτυχία στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, διορίστηκα μόνιμος καθηγητής Πληροφορικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Υπηρέτησα κατά σειρά στο 2ο Ενιαίο Λύκειο Αλιβερίου Εύβοιας, στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Πτολεμαΐδας (οργανική θέση), στο Γυμνάσιο & τις Λυκειακές Τάξεις Στρατωνίου Χαλκιδικής, στο Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής, στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών και στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης Θεσσαλονίκης. Παράλληλα, το εαρινό εξάμηνο του 2006, δίδαξα το μάθημα «Βάσεις Δεδομένων» στο Ι.Ε.Κ. Πτολεμαΐδας.

Επιμορφώσεις. Έχω παρακολουθήσει τα εξής επιμορφωτικά σεμινάρια:

·    Πιστοποίηση επιμορφωτικού προγράμματος του Ινστιτούτου Επιμόρφωσης (ΙΝ.ΕΠ Θεσσαλονίκης) με θέμα: «Σχεδιασμός εφαρμογών διαδικτύου με εργαλεία ανοικτού λογισμικού», από 3/5/2010 έως 7/5/2010, Θεσσαλονίκη

·    Παρακολούθηση ημερίδας του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Πολυγύρου με θέμα: «Ο ρόλος του ΣΕΠ και η εφαρμογή του στο Γυμνάσιο και στο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ)», 9/11/2007, Πολύγυρος

·    Παρακολούθηση ημερίδας του Τ.Ε.Ι. Αθήνας στα πλαίσια του Επιχειρησιακού προγράμματος για την κοινωνία της Πληροφορίας με θέματα: «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών ενημέρωσης, επικοινωνίας, δημιουργίας και προβολής εκπαιδευτικού περιεχομένου του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα», «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών τηλεκπαίδευσης και τηλεσυνεργασίας του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα» και «Ασφαλής πρόσβαση των μαθητών στο Διαδίκτυο ? Οδηγίες, συμβουλές, ευαισθητοποίηση, προβολή καλών πρακτικών ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου από τους μαθητές», 22/3/2006, Αλιβέρι Εύβοιας

·    Παρακολούθηση ημερίδας του Κε.Πλη.Νε.Τ Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Εύβοιας με θέμα: «Το Ελεύθερο Λογισμικό/Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) και οι εφαρμογές του στην Εκπαίδευση», 24/2/2006, Χαλκίδα

·    «Εισαγωγική Επιμόρφωση Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2005-2006», Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο Λαμίας, 2/2/2005 έως 8/4/2006, Χαλκίδα

Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Έχω συμμετάσχει στα εξής εκπαιδευτικά προγράμματα:

·    Συμμετοχή ως υπεύθυνος καθηγητής στο πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ποροΐων με θέμα: «Κερκίνη, η λίμνη μας», 30/3/2008, Πορόια Σερρών

·    Παρακολούθηση του προγράμματος του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας με θέμα: «Μες στα στενά σοκάκια της Αρναίας», 12/3/2008, Αρναία Χαλκιδικής

·    Συμμετοχή ως υπεύθυνος καθηγητής στο πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Άμφισσας με θέμα: « Γεωπεριβαλλοντικά ? Γεωπολιτιστικά ? Αρχαία μονοπάτια», 20/1/2006, Άμφισσα

Επιστημονικές Εκδηλώσεις. Έχω υπάρξει μέλος οργανωτικών επιτροπών επιστημονικών σεμιναρίων και εκδηλώσεων. Αναλυτικά:

·    Συμμετοχή ως Μέλος Οργανωτικής Επιτροπής στα Σεμινάρια Παιδαγωγικής Συμβουλευτικής που συνδιοργάνωσαν το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής και το Γραφείο σχολικών συμβούλων Χαλκιδικής και έλαβαν χώρα από 2/3/2011 έως και 13/4/2011 στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.

·    Συμμετοχή ως Μέλος Οργανωτικής Επιτροπής στην 1η Ημερίδα του Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής με θέμα: « Η υγεία στην εκπαίδευση: Χρόνια νοσήματα και οξείες καταστάσεις (συμβάματα) στο χώρο του σχολείου», που διεξήχθη στις 15/5/2010 στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.

Last Updated on Tuesday, 24 November 2015 12:42

Powered by Joomla!. Designed by: personal web hosting php hosting Valid XHTML and CSS.