επιστροφή στην προηγούμενη σελίδα

Εγκαίνια Κωνσταντινουπόλεως: 11 - 5 - 330 μ.Χ.

Κωνστάντιος: γιός τού Μ. Κωνσταντίνου, αυτοκράτωρ, εξάδελφος τού Ιουλιανού πού τόν έστειλε καίσαρα στήν Γαλατία. Ο Μ. Κωνσταντίνος είχε τρείς γιούς. Στόν Κωνστάντιο παραχώρησε τήν Αίγυπτο καί τήν Ανατολή. Κοντά νά πεθάνει όμως άφησε χωρίς υπευθυνότητα τόν πρωτότοκο καί τόν νεώτερο απ' τά παιδιά του καί τού εμπιστεύθηκε όλη τήν Αυτοκρατορία. Ο Κωστάντιος όμως έδωσε στόν μεγαλύτερο αδελφό του τόν Κωνσταντίνο Β' τό μεγαλύτερο μέρος τής αυτοκρατορίας. Αργότερα πολέμησε τόν σφετεριστή Μαγνέντιο, ο οποίος είχε πάρει τήν θέση τού αδελφού του Κώνστα στήν διοίκηση τών λεγεώνων τής Γαλατίας.

Ευσεβία: σύζυγος τού Κωνστάντιου, υποστηρίκτρια τού Ιουλιανού.

Σπάρτες: πρόγονοι τών αρχαίων βασιλιάδων τής Θήβας. Γεννήθηκαν από τά δόντια τού μυθικού δράκου πού τά έσπειρε ο Κάδμος.

Απλούς ο μύθος τής αληθείας έφυ (Ευριπίδης)

Κράτης ο Θηβαίος: από τούς κύριους εκπροσώπους τής Κυνικής Σχολής (ιδρυτής ο Αντισθένης). Οι κυνικοί υποστήριζαν ότι σύμφωνα μέ κάποιο Δελφικό Χρησμό είχαν σάν αποστολή νά επιφέρουν ριζική αναμόρφωση στήν ανθρώπινη κοινωνία, η οποία είχε διαφθαρεί καί ότι οι άνθρωποι τούς οποίους η φύση είχε πλάσει από ευγενές μέταλλο, πρέπει νά αναχωνευθούν καί νά χαραχθούν εκ νέου γιά νά γίνουν πάλι εικόνες τού Θεού. Από τήν θεωρία αυτή βγήκε τό ρητό "παραχαράττειν τό νόμισμα".

Τερμέριον κακόν: παροιμιώδης φράση πού προήλθε από τά μαρτύρια πού επέβαλλε ο μυθικός ληστής Τέρμερος στά θύματά του. Τούτον εφόνευσε ο Ηρακλής.

Μάξιμος ο Εφέσιος: δίδασκε θεολογία, αλλά συγχρόνως ασχολείτο μέ τήν μαγεία καί τήν θεουργία. Ήταν δάσκαλος τού Ιουλιανού.

Μητρώο: ναός τής μητέρας τών θεών Κυβέλης, όπου φυλάσσονταν τά δημόσια έγγραφα.

Ζήνων ο Κιτιεύς: απ' τό Κίτιον τής Κύπρου. Ίδρυσε τήν Στωική Σχολή.

πολυμαθία γάρ νόον ού διδάσκει.

Θεσμοφόρια: εορτή πρός τιμήν τής Δήμητρας, πού έφερε στούς ανθρώπους τούς νόμους (θεσμούς) τού πολιτισμού καί ιδιαίτερα τής γεωργίας.

Τετρακτύς: τό άθροισμα τών 4 πρώτων αριθμών (= 10), πού κατά τούς Πυθαγορείους ήταν η ρίζα ή η πηγή κάθε δημιουργίας.

Αμφίων: μυθικός κιθαρωδός, γιός τού Δία καί τής Αντιόπης. Διδάχτηκε τήν μουσική από τόν Ερμή. Είναι ο πρώτος πού έκανε χρήση τής λύρας καί τήν τελειοποίησε μέ τήν προσθήκη τέταρτης χορδής.

χρόνος δίκαιον άνδρα δείκνυσι μόνος ( Σοφοκλής)

Αρχαίοι αγώνες: Ολυμπιακοί κάθε 5 χρόνια στήν Ολυμπία, Πυθικοί κάθε 5 χρόνια στούς Δελφούς, Ίσθμια κάθε 2 χρόνια στήν Κόρινθο καί Νέμεα κάθε 2 χρόνια στό Άργος.

ανέγνων, έγνων, κατέγνων : παροιμιακή έκφραση απάντηση του Ιουλιανού σέ επιστολή επισκόπων. Η ανταπάντηση όμως πού έλαβε, ενδεχομένως μάλιστα από τόν Μ.Βασίλειο ήταν εξ ίσου παροιμιώδης: ανέγνως, αλλ' ούκ έγνως. εί γάρ έγνως, ούκ άν κατέγνως.

επιστροφή στην προηγούμενη σελίδα