Το Google Apps for Education είναι μια υπηρεσία που προσφέρει η Google δωρεάν στα σχολεία. Σκοπός της είναι να παρέχει τις υπηρεσίες - ψηφιακά εργαλεία της Google στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, διαφυλάσσοντας την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων τους. Αποτελείται από πολλά ψηφιακά εργαλεία, όπως e-mail, αποθήκευση στο νέφος κ.α.

Το σχολείο μας ξεκινά φέτος (2015-16) μια προσπάθεια να ενσωματώσει τα εργαλεία αυτά στην εκπαιδευτική διαδικασία και τη γενικότερη λειτουργία του, και να εκμεταλευτεί τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν. Για να μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει κάποιος, πρέπει να έχει λογαριασμό στο Google Apps του Λυκείου Σούδας. Έχοντας λογαριασμό (όνομα χρήστη και συνθηματικό) πρέπει να συνδεθεί σε μια από τις υπηρεσίες - εργαλεία, οπότε αυτόματα συνδέεται και σε όλες τις υπόλοιπες (single sign on). Παρακάτω θα δούμε πως γίνεται η σύνδεση.