Σχολικός εκφοβισμός – τι δεν είναι

fight

Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, γνωστό και ως Bullying είναι κάτι που αποδεδειγμένα παίρνει διαστάσεις σε παγκόσμιο επίπεδο οπότε πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ώστε να το αντιμετωπίσουμε όταν και όπου προκύψει. Η καλύτερη προετοιμασία είναι η ενημέρωση είτε είμαστε εκπαιδευτικοί, είτε γονείς.  Ας δούμε έναν αντι-ορισμό του σχολικού εκφοβισμού, ώστε να αποφύγουμε τις υπερβολικές αντιδράσεις σε περίπτωση μιας σύγκρουσης μεταξύ παιδιών ή μαθητών μας:

“Σχολικός εκφοβισμός, δεν είναι μια διαμάχη, σύγκρουση μεταξύ δυο μαθητών ή μαθητριών, δεν είναι το πείραγμα, το αστείο προς κάποιον συμμαθητή που γίνονται σε συγκεκριμένο χρόνο, δεν έχουν συνέχεια και δεν επηρεάζουν  την συναισθηματική κατάσταση των παιδιών.

Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα πιο σύνθετο φαινόμενο που αυτό που τον ξεχωρίζει από το πείραγμα και τον τσακωμό, είναι η ένταση του, η διάρκεια του,  η ανισορροπία δύναμης μεταξύ των εμπλεκόμενων μερών και η συναισθηματική επίδραση που έχει πάνω στα παιδιά.”

πηγή Xαμόγελο , Hope for Children