13o Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

Η είσοδος του σχολείου

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του σχολείου μας!

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για το σχολείο και για το εκπαιδευτικό υλικό των τάξεων. Καλή πλοήγηση!

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου είναι μια νεοϊδρυθείσα σχολική μονάδα, που λειτούργησε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2007-2008. Στεγάζεται σε ένα καινούργιο κτίριο που ανεγέρθηκε από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δωδεκανήσου στη διασταύρωση των οδών Ατταβύρου και Ακραμίτου στη Ρόδο. Αριθμητικά δεν ακολούθησε την κανονική σειρά ονοματολογίας, αλλά, χωρίς να πρόκειται για μεταστέγαση, κάλυψε το κενό που είχε δημιουργηθεί από την κατάργηση μιας παλιότερης μονάδας που υπήρχε στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου. Από το Σχολικό του Συμβούλιο έχει προταθεί να πάρει την προσωνυμία "Καλλιπάτειρα".

Η περιφέρεια του Σχολείου καλύπτει την περιοχή ανάμεσα στη λεωφόρο Ρόδου-Λίνδου και στη λεωφόρο Ρόδου-Καλλιθέας, περιλαμβάνοντας τις συνοικίες της Φανερωμένης, του Κορακόνερου και τμήματος του Ροδινιού. Οργανικά είναι 12/θέσιο με δύο τμήματα ανά τάξη, ενώ επίσης λειτουργεί και ένα τμήμα στο Ολοήμερο Πρόγραμμά του. Διαθέτει άνετες αίθουσες διδασκαλίας, καθώς και Αίθουσες Εκδηλώσεων, Χημείου, Βιβλιοθήκης και ΤΠΕ για τις οποίες γίνονται ενέργειες να εξοπλιστούν, ώστε να ενσωματωθούν πλήρως στην καθημερινή διδακτική πράξη. Η αυλή του Σχολείου είναι ευρύχωρη με περιμετρικά παρτέρια που πρόκειται να φυτευτούν και να καλλωπιστούν στο προσεχές διάστημα από τις υπηρεσίες του Δήμου Ροδίων.

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου παρέχει τις υπηρεσίες του σε ένα σύγχρονο κτίριο που δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την παραγωγή ουσιαστικού διδακτικού και παιδαγωγικού έργου. Στους χώρους του πραγματοποιούνται επιπρόσθετα προγράμματα απογευματινής άθλησης των μαθητών και των γονέων τους, καθώς και δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών κατά τους θερινούς μήνες. Παρόλο ότι υπολείπεται ακόμα σημαντικά σε εποπτικό και μαθησιακό υλικό, ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του καταβάλλουν συνεχείς προσπάθειες και υλοποιούν δράσεις που το συνδέουν με την τοπική κοινωνία και το καθιστούν έναν τόπο πνευματικής και κοινωνικής ανάπτυξης των μαθητών/τριών του.

Τα έτη 2009 και 2010 το σχολείο εξοπλίζεται με δαπάνες κυρίως της Σχολικής Επιτροπής του. Αποκτώντας ποικίλο υλικό, εποπτικά μέσα, όργανα φυσικής πειραματικής, καθώς και ηλεκτρονικούς υπολογιστές εφοδιάζει τα Εργαστήρια Χημείου και Πληροφορικής, τα οποία είναι πλέον λειτουργικά και συνεισφέρουν δημιουργικά στη μαθησιακή διαδικασία. Το ενδιαφέρον επικεντρώνεται τώρα στον εμπλουτισμό της Βιβλιοθήκης και στoν καλλωπισμό του αύλειου χώρου του.

Τα έτη 2011 και 2012 Ολοκληρώνεται ο εξοπλισμός του Σχολείου και η φύτευση των παρτεριών του αύλειου χώρου του. Τοποθετούνται παγκάκια περιμετρικά της αυλής, ενώ κατασκευάζεται τσιμεντένια βάση πέργκολας 8x10 με πεζούλια και προοπτική να ολοκληρωθεί με ξύλινη σκεπή.

Η σχολική μονάδα εντάσσεται στα 800 Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία που λειτουργούν από το σχολικό έτος 2010-11 με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα.

Το Σχολείο παίρνει μέρος στο επιχειρησιακό πρόγραμμα ΕΣΠΑ με τίτλο "Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών" του ΠΤΔΕ Πανεπιστημίου Αιγαίου με εκπαιδευτικούς συμβούλους (μέντορες) των φοιτητών/τριών, υποστηρίζοντάς τους/τες κατά το 7ο εξάμηνο της φοίτησής τους. Επίσης, συμμετέχει σε πρόγραμμα απογευματινής υποστήριξης Ρομά μαθητών/τριών, ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες λειτουργούν στους χώρους του προγράμματα εκπαίδευσης των παιδιών Ρομά από το Κέντρο Διαπολιτισμικής Αγωγής του ΕΚΠΑ και το ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Ακόμα παρέχει σε συνεργασία με το τμήμα Ν. Δωδεκανήσου του Ινστιτούτου Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων προγράμματα Συμβουλευτικής και Σχολών Γονέων.

Σύνδεση διαχειριστή
Όνομα σχολικής μονάδας