Ιστότοπος για την Φυσική
του Φανίδη Χρήστου, Δρ. Φυσικού, καθηγητή Φυσικής.
Παρουσιάσεις Μαθημάτων Φυσικής.

Θέματα Σχολ. Εξετάσεων Ασκήσεις IB, GCE, SAT Θέματα Πανελληνίων Σημειώσεις Τηλεκπαίδευση
Σχέδια μαθημάτων English
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Παρουσιάσεις.

Στην σελίδα αυτή θα βρείτε παρουσιάσεις Φυσικής για θέματα που διδάσκονται στις τρείς τάξεις του Λυκείου.
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ
Aπό τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε ένα σενάριο διδασκαλίας για την ενότητα "Διατήρηση της ενέργειας" που στο παρελθόν ήταν στην διδακτέα ύλη της Α Λυκείου. Αποτελεί διδακτική πρόταση για αυτή την ενότητα. Περιλαμβάνει τέσσερα αρχεία Powerpoint, φύλλα εργασίας, αρχεία video, προσομοιώσεις στο Interactive Physics, και μία προσομοίωση στο "Σύνθετο Εργαστηριακό Περιβάλλον" (ΣΕΠ,  έργο Ναυσικά)

Διατήρηση της ενέργειας Α Λυκείου
Κατέβασμα αρχείων "Διατήρηση Ενέργειας Α Λυκείου"
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ B ΛΥΚΕΙΟΥ

Βάσει του ΦΕΚ 1401-2/6/2014 στην διδακτέα ύλη της Β Λυκείου Γ.Π. περιλαμβάνονται τα κεφάλαια "Το Φως", "Ατομικά Φαινόμενα", "Ακτίνες Χ". Αυτή η διδακτέα ύλη συμπίπτει με την ύλη της Γ Λυκείου Γ.Π. που θα διδάσκεται στην Γ Λυκείου μέχρι το σχολικό έτος 2014-2015.
Επομένως μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία:
"Το Φως", "Ανάκλαση, Διάθλαση", "Διασκεδασμός. Το Η/Μ φάσμα", "Ατομικές θεωρίες" και "Ακτίνες Χ" από τον αντίστοιχο πίνακα της Γ Λυκείου Γ.Π.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ B ΛΥΚΕΙΟΥ
Δύο παρουσιάσιες δίνονται σε αυτήν την παράγραφο:
Μία παρουσίαση που παρουσιάζει συνοπτικά την ανακάλυψη των νόμων των αερίων :
Νόμοι των αερίων

και μια παρουσίαση γενικού ενδιαφέροντος για την ιστορία της θερμοδυναμικής :
Ιστορία της Θερμοδυναμικής

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΩΝ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ Γ.Π. Γ ΛΥΚΕΙΟΥ.

Οι παρουσιάσεις που δίνονται σε αυτή την σελίδα ακολουθούν το αναλυτικό πρόγραμμα της Φυσικής Γενικής Παιδείας Γ’ Λυκείου για το σχολικό έτος 2014-2015.  Μικρή διαφοροποίηση υπάρχει στην παρουσίαση "Πυρηνικές Αντιδράσεις" λόγω μείωσης της διδακτέας ύλης.

Έχετε την δυνατότητα να κατεβάσετε κάθε μία παρουσίαση χωριστά πατώντας στην αντίστοιχη θέση παρακάτω. Οι παρουσιάσεις τρέχουν αρκεί να έχετε εγκατεστημένο το Powerpoint.

Όμως για να τρέξουν οι διάφορες προσομοιώσεις, Java applets κ.λ.π. που μπορείτε να καλέσετε μέσα από τις παρουσιάσεις, είναι απαραίτητα τα παρακάτω βήματα :

1. Κατεβάστε τον συμπιεσμένο φάκελο Προσομοιώσεις από πιο κάτω.
  2. Δημιουργείστε στον σκληρό σας δίσκο C:\ φάκελο με όνομα ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_Γ_ΓΠ (δηλ. C:\ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_Γ_ΓΠ).
  3. Αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του φακέλου Προσομοιώσεις και τοποθετείστε τα στο C:\ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_Γ_ΓΠ.
  4. Τοποθετείστε στο C:\ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_Γ_ΓΠ και όσα αρχεία παρουσιάσεων έχετε κατεβάσει.
  5. Για να τρέξουν τα applets είναι απαραίτητο να έχετε εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας την Java. Οι εφαρμογές σε Java είναι από τον Walter Fendt.  !!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Προς το παρόν (7/2014) οι προσομοιώσεις του W. Fendt δεν τρέχουν από τον τοπικό δίσκο λόγω πρωτοκόλλων  ασφαλείας που έχει θέσει η Oracle για την Java. Επομένως πολλοί από τους συνδέσμους των Powerpoint δεν θα δουλέψουν!!! Μπορείτε να αναζητήσετε και να χρησιμοποιήσετε τους απευθείας συνδέσμους.
  6. Επίσης υπάρχει και μία εφαρμογή σε Interactive Physics, αν λοιπόν θέλετε να την χρησιμοποιήσετε πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το Interactive Physics.

Η δομή που θα έχει ο φάκελος C:\ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_Γ_ΓΠ στον σκληρό σας πρέπει να είναι η ακόλουθη :

Δομή καταλόγων

Από τους συνδέσμους στον παρακάτω πίνακα μπορείτε να κατεβάσετε τις παρουσιάσεις.

Το φως

Ανάκλαση και Διάθλαση

Διασκεδασμός. Το Η/Μ φάσμα.
Διασκεδασμός. Το Η/Μ φάσμα

Ατομικές Θεωρίες

Ακτίνες Χ

Πυρηνικά Φαινόμενα

Πυρηνικές Διασπάσεις

Πυρηνικές αντιδράσεις
Πυρηνικές Αντιδράσεις

Προσομοιώσεις

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ
Αν και ο χρόνος στην διδασκαλία της κατεύθυνσης της Γ Λυκείου είναι πολύτιμος, η χρήση εποπτικών μέσω μπορεί να εξοικονομήσει χρόνο μιας και οι μαθητές κατανοούν έτσι τις έννοιες ταχύτερα.
Στις τρείς παρακάτω παρουσιάσεις χρησιμοποιούνται προσομοιώσεις του Ηλία Σιτσανλή.
Για να παίξουν τα .swf αρχεία χρειάζεται να κατεβάσετε τον Adobe Flash Player Projector από εδώ. Επίσης περιλαμβάνεται και μία προσομοίωση δεξαμενής κυματισμών από τον Paul Falstad που χρειάζεται Java για να τρέξει.

Διακρότημα
Διακροτήματα