MΠΑΜΠΕΤΑ- ΝΙΚΗ

(ένα παραδοσιακό παιχνίδι από την πρώην ΕΣΣΔ)

Τα παιδιά χωρίζονται σε δυο ομάδες. Ορίζουν μια απόσταση 15 μέτρων περίπου. Παίρνουν μια μπάλα ποδοσφαίρου και την κόβουν σε 15 κύκλους (κομμάτια). Γράφουν από τη μια μεριά τους αριθμούς από το 1 έως το 15 και τα βάζουν στο χώρο που όρισαν από την ανάποδη μεριά, έτσι ώστε να μη φαίνονται οι αριθμοί.

Η πρώτη ομάδα χωρίζεται σε δυο υποομάδες, που παίρνουν θέση, η μία στην αρχή των 15 μέτρων και η άλλη στο τέλος, όπως και στα μηλάκια. Ρίχνουν τη μπάλα και προσπαθούν να κάψουν το παιδί που είναι μέσα. Ο παίχτης προσπαθεί να αποφύγει τη μπάλα και ταυτόχρονα να αναποδογυρίσει τα 15 κομμάτια με τους αριθμούς. Αν καεί, βγαίνει και τότε συνεχίζει το επόμενο παιδί.

Όταν αποκαλυφθούν όλοι οι αριθμοί, τότε ο παίχτης προσπαθεί να βάλει τα αριθμημένα κομμάτια το ένα πάνω στο άλλο σε σωστή αριθμητική σειρά. Εφόσον το καταφέρει, μετράει ως το 15, προσπαθώντας να μην το κάψει η μπάλα και τελειώνοντας το μέτρημα φωνάζει «ΜΠΑΜΠΕΤΑ», που σημαίνει ΝΙΚΗ.

Από την περιβαλλοντική εργασία των μαθητών των Δ1 και Δ2 τάξεων
του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών