ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

Η σελίδα αυτή περιλαμβάνει συνδέσμους προς ιστοσελίδες
για το περιεχόμενο των οποίων δε φέρω καμία ευθύνη.

Ελληνικός κόμβος ασφαλούς διαδικτύου

Διαδικτυακός Τόπος Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου

Τα πάντα σε ότι αφορά στην ασφάλεια του διαδικτύου.

>Χρήσιμες συμβουλές προς τους γονείς για ασφαλές σερφάρισμα<

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΣΑ

ORBIS SENSUALIUM PICTUS

Βιβλίο του ουμανιστή Johann Amos Comenius, που εκδόθηκε το 1658 στη Νυρεμβέργη. Θεωρείται το πρώτο εκπαιδευτικό εγχειρίδιο που περιέχει πληροφορίες σε κείμενο και εικόνα.

Ξεφυλλίστε το βιβλίο

>

Omnium principalium in Mundo Rerum, et in Vita Actionum, Pictura et Nomenclatura

Ιστοσελίδες στα ελληνικά

Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας και Εκπαίδευση
    Ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Κρήτης

>
Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός - Μια πρώτη προσέγγιση των οπτικών εφέ.
    Σχέδιο εργασίας που εκπονήθηκε από μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας.

Οι παλιοί μας φίλοι
    Σχέδιο εργασίας του 11ου Δημ. Σχολείου Καβάλας με θέμα τη φωτογραφία

Νεανικό Πλάνο
    Ιστοσελίδα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους.

Media Data
    Στατιστικά στοιχεία για τα ελληνικά Μ.Μ.Ε. από το Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Ιστοσελίδες στα γερμανικά

Medienpaedagogik

Επιστημονικό online περιοδικό για τη θεωρία και πράξη της εκπαίδευσης στα μέσα

MediaCulture Online

Πόρταλ αφιερωμένο στην εκπαιδευτική των μέσων. Πολύ μεγάλη ποικιλία υλικού για όλες τις βθμίδες της εκπαίδευσης.

Medienkompetenz in Schule und Unterricht

Εκπαιδευτικό πόρταλ αφιερωμένο στην μιντιακή ικανότητα (Medienkompetenz). Αφορά στην εκπαίδευση και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και στην ανάπτυξη της μιντιακής τους ικανότητα, παρέχοντας βασικά θεωρητικά στοιχεία από το χώρο της Παιδαγωγικής των μέσων (MedienPaedagogik)

Medienkompetenz Portal NRW

Πόρταλ μιντιακής ικανότητας της Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας. Σύνδεσμοι σε ποικιλία θεμάτων που αφορούν στην παιδαγωγική των μέσων.

Lehrer Online - Unterrichten mit digitalen Medien

Πόρταλ που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και αφορά στην εσωμάτωση των ψηφιακών μέσων στη διδακτική πράξη. Μια ενότητα είναι αφιερωμένη στη μιντιακή ικανότητα (Medienkompetenz)

MPFS - Medienpaedagogischer Forschungsverbund Suedwest

Ιστοσελίδες στα αγγλικά

MediaLiteracy.com

Πόρταλ με μεγάλη ποικιλία υλικού που αφορά στην εκπαίδευση με και στα μίντια και στον οπτικοακουστικό αλφαβητισμό.

MediaEd. The UK Media Education Website

Πόρταλ που απαυθύνεται σε εκπ/κούς και μαθητές της πρωτόβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ποικιλία υλικού για όλα τα μίντια και ιδιαίτερα στον κινηματογράφο.

Media Awarness Network

Καναδικό πόρταλ αφιερωμένο στην εκπαίδευση με και στα μέσα και στο "διαδικτυακό αλφαβητισμό" (Internet literacy). Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και γονείς. Όλες οι πληροφορίες παρέχονται και στα γαλλικά.

Media Education. The quest for media literacy

Περιλαμβάνει επιγραμματικές προτάσεις δραστηριοτήτων προς γονείς και εκπαιδευτικούς γαι την προώθηση του οπτικοακουστικού αλφαβητισμού, λεξικό όρων και συνδέσμους.

Media Workshop New York

Ιστοσελίδα για την υποστήριξη εκπαιδευτικών στην ενσωμάτωση νέων μέσων στην εκπαιδευτική διαδικασία. Μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει online μαθήματα σε ποικίλλες εφαρμογές.

ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ

OnlineNewpapers.com
    Ιστοσελίδα που προσφέρει συνδέσμους σε χιλιάδες εφημερίδες σε όλο τον κόσμο

e-Radio Ελλάς
    Ελληνικό Ραδιοφωνικό Πόρταλ. Δεκάδες ελληνικοί ραιδοφωνικοί σταθμοί εκπέμπουν ζωντανά στο διαδίκυο.

ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

e - ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ
    Δικτυακός τόπος για την αξιοποίηση Τ.Π.Ε. στο μάθημα της Γεωγραφίας.

Woodhill Primary School
    Παραδείγματα αξιοποίησης του Weblog στο σχολείο

Marianna's Weblog
    Ιστολόγιο που περιλαμβάνει σκέψεις και προτάσεις που αφορούν στην εκπαίδευση και στις τεχνολογίες