ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Σχολείο: 3ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης, Θεσσαλονίκη
    Τάξη: Ολοήμερο - Ομάδα Φωτογραφίας (Γ΄τάξη)
    Σχολικό Έτος 2005/2006
    Λέξιες κλειδιά: Έντυπα μέσα, οπτικά μέσα, διαδίκτυο, CD-ROM

Περιγραφή του σχεδίου εργασίας:

Έχοντας σαν κύριο στόχο την αλλαγή της εξωτερικής όψης του διδακτηρίου οι μαθητές επέλεξαν τη φωτογραφία ως ένα μέσο καταγραφής της σημερινής κατάστασης. Στη συνέχεια αποφάσισαν να κάνουν τη δική τους πρόταση στη σχολική μας κοινότητα.
Δημιουργήσαμε λοιπόν μια ομάδα φωτογραφίας.

Τα παιδιά γνώρισαν τις φωτογραφικές μηχανές (απλή, μονοοπτική ρελφλέξ, ψηφιακή compact κλπ.) και τη λειτουργία τους και ήρθαν σε επαφή με βασικούς φωτογραφικούς όρους (κάδρο, φακός, φωτόμετρο, κλείστρο κλπ.).

Είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν βγάζοντας τις δικές τους φωτογραφίες και συζητώντας το αποτέλεσμα της δουλειάς τους στην τάξη. Φωτογράφισαν το σχολικό κτίριο και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να δουν τον "αποχρωματισμό" του με στοιχειώδη επεξεργασία στον υπολογιστή.

Για να δημιουργήσουν τη δική τους πρόταση χρησιμοποίησαν τις ξυλομπογιές τους. Η προβολή της δουλειάς έγινε με τη δημιουργία πλακάτ, την επιμέλεια του οποίου ανέλαβαν τα ίδια τα παιδιά.