ΤΟ ΧΟΥΧΟΥΝΑΚΙ ΜΑΣ

Σχολείο: 3o Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης (σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης Αττικής)

Τάξη:Δ
    Σχολικό Έτος 2006/2007
    Λέξιες κλειδιά: νέα μέσα, weblog

Περιγραφή του προγράμματος:

Το χουχουνάκι είναι ένα χνουδωτό κουκλάκι, συνήθως ζωάκι, και απoστολή του είναι να ταξιδέψει στην Ελλάδα. Συνοδεύεται από ένα ημερολόγιο στο οποίο καταγράφονται όλες του οι δραστηριότητες.
Κάθε τάξη έχει το δικό της χουχουνάκι το οποίο το φορτώνει με δώρα, λιχουδιές και τοπικά προϊόντα και το στέλνει σε παιδιά άλλων τάξεων, σε άλλα μέρη της Ελλάδας, ενώ φιλοξενεί το χουχουνάκι των παιδιών εκείνων. Το φιλοξενούμενο "ζωάκι" περνά τις μέρες του με τα παιδιά της τάξης. Κάθε μέρα το παίρνει στο σπίτι του ένα παιδί και καταγράφει στο ημερολόγιο τις εντυπώσεις του.
Στο πλαίσιο του παρόντος προγράμματος τηρήθηκε για πρώτη φορά διαδικτυακό ημερολόγιο (weblog) το οποίο ενημερωνόταν σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Επιλέξτε το ημερολόγιο που επιθυμείτε να διαβάσετε:

Το διαδικτυακό ημερολόγιο του

Σταυροπούλη του Θεσσαλονικιού
Παλληνέα του Αθηναίου

Σχετικοί σύνδεσμοι:
    "Το χουχουνάκι μας"

Άλλα παραδείγματα χρήσης weblog στο σχολείο:
    Woodhill Primary School Eco Warriors
    Our friends arround the world
    Woodhill Primary 7 Health Homework