ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Ιωάννα Μπέλλου του Λεωνίδα

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ibellou@sch.gr

ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ: Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής (ΠΕ 19-20) Νομών Ιωαννίνων - Άρτας

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1982: Πτυχίο Φυσικού, Φυσικομαθηματική Σχολή Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

1985: Επαγγελματική εξειδίκευση στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές, Πανεπιστήμιο Αθηνών. Διπλωματική εργασία ‘Θεματική βάση δεδομένων για έντυπα’

2003: Διδακτορικό δίπλωμα, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Επιστημονικός τομέας: Πληροφορική στην Εκπαίδευση. Τίτλος διατριβής: ‘Εικονικές πραγματικότητες στη Γεωγραφική Εκπαίδευση: Σχεδιασμός, ανάπτυξη, εφαρμογή και αξιολόγηση ενός διδακτικού πακέτου για τη διδασκαλία και μάθηση γεωγραφικών εννοιών’.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ - ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΒΙΒΛΙΑ

Δύο βιβλία, δύο πακέτα υποστηρικτικού υλικού του ΥΠ.Ε.Π.Θ., δύο ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά πακέτα του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΕ ΚΡΙΤΕΣ

Έξι (6) δημοσιεύσεις. Τέσσερις (4) σε διεθνή και δύο (2) σε ελληνικά περιοδικά.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΤΟΜΟΥΣ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ ΜΕ ΚΡΙΤΕΣ

Τριάντα μία (31) δημοσιεύσεις. Επτά (7) σε διεθνή και είκοσι τέσσερις (24) σε ελληνικά συνέδρια.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ, ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Συμμετοχή σε δέκα πέντε (15) έργα. Ενδεικτικά:

1. ΥΠΔΒΜΘ, ΕΣΠΑ, Υλοποίηση προγραμμάτων εκπαίδευσης των επιμορφωτών στα ΠΑΚΕ, Πράξη Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Χρήση και Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαιδευτική Διδακτική Διαδικασία, (2011 – 2012)
  2. ΥΠ.Ε.Π.Θ.-ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ, ΕΥ-ΔΟΜΗ. Αναβάθμιση και επέκταση του θεσμού της εκπαίδευσης ατόμων με αυτισμό στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, (2007)
  3. ΥΠ.Ε.Π.Θ.-ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ, ΥΠΕΡ-ΔΟΜΗ. Αναβάθμιση και επέκταση του θεσμού της εκπαίδευσης ατόμων με αυτισμό στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, (2007)
ΜΕΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ
  1. Ελληνική Επιστημονική Ένωση Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (ΕΤΠΕ), Ιδρυτικό μέλος
  2. Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων (ΠΕΣΣ)
  3. Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ)
  4. Σύλλογος Καθηγητών Πληροφορικής Ηπείρου
valid xhtml | valid css