Καμύ Αλμπέρ (1913-1960)

Καμύ Αλμπέρ

Γεννήθηκε το 1913 στο Μοντοβί της γαλλικής Αλγερίας από γάλλο πατέρα και ισπανίδα μητέρα. Σπούδασε φιλολογία ενώ παράλληλα ασχολήθηκε με το ποδόσφαιρο. Μετά τον θάνατο του πατέρα του εγκαταστάθηκε στο Αλγέρι. Εκεί θα ενταχθεί στο κομμουνιστικό κόμμα αλλά διαγράφηκε μετά από δύο χρόνια. Στη διάρκεια της γερμανικής κατοχής έζησε στη Γαλλία και συμμετείχε στην αντίσταση κατά της Γερμανικής Κατοχής. Το 1942 εξέδωσε το πρώτο σπουδαίο έργο του, το μυθιστόρημα Ο Ξένος που αποτελεί την μυθιστορηματική ανάπτυξη της φιλοσοφίας του παραλόγου. Πρόκειται για μια έξοχη σπουδή στην αλλοτρίωση του ανθρώπου του 20ου αιώνα, μέσα από το πορτρέτο ενός «ξένου» καταδικασμένου σε θάνατο όχι τόσο επειδή πυροβόλησε έναν Άραβα, αλλά επειδή αρνείται να συμμορφωθεί με τις απαιτήσεις της κοινωνίας. Τον ίδιο χρόνο εκδόθηκε το φιλοσοφικό του δοκίμιο «Ο Μύθος του Σίσυφου», που αναλύει την αντίληψη του παραλόγου. Το 1943 εκδόθηκε άλλο ένα σημαντικό μυθιστόρημα «Η πανούκλα» (1943).

Ασχολήθηκε και με το θέατρο. Ήδη από το 1935 είχε ιδρύσει το Θέατρο της Εργασίας (Theatre du Travail), για το οποίο δούλεψε ως σκηνοθέτης, διασκευαστής, ηθοποιός και θεωρητικός. Το φιλοσοφικό του δοκίμιο του Ο επαναστατημένος άνθρωπος (1951) προκάλεσε σκληρές διαμάχες μεταξύ των μαρξιστών της εποχής του. Τον Απρίλιο του 1955 βρέθηκε στην Αθήνα και συμμετείχε σε εκδήλωση στο Γαλλικό Ινστιτούτο για «Το μέλλον του ευρωπαϊκού πολιτισμού», που δεν είναι άλλο από μια Ευρώπη με ομοσπονδιακά χαρακτηριστικά, όπως υποστήριξε.

Το 1957 τιμάται με το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας για το σύνολο του έργου του σε ηλικία 44 ετών. Τρία χρόνια αργότερα θα σκοτωθεί σε αυτοκινητιστικό ατύχημα. Αργότερα θα γίνει γνωστό ότι Καμύ έλεγε συχνά στους φίλους του «πως δεν υπάρχει τίποτα πιο σκανδαλώδες από τον θάνατο ενός παιδιού και τίποτα πιο παράλογο από τον θάνατο σε τροχαίο δυστύχημα».

Πηγές: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου, SanSimera.gr, Βικιπαίδεια, Βιβλιονέτ

Γράμμα σ' ένα φίλο Γερμανό

Άλλα βιογραφικά

Ο Αλμπέρ Καμύ είναι από τους πιο αντιπροσωπευτικούς συγγραφείς και στοχαστές της εποχής μας. Γεννήθηκε το 1913 στην Αλγερία από πατέρα Γάλλο και μητέρα ισπανικής καταγωγής. Τα παιδικά του χρόνια τα πέρασε με στερήσεις, αλλά κατόρθωσε να σπουδάσει σε Φιλοσοφική Σχολή. Έγραψε φιλοσοφικά δοκίμια (Ο μύθος του Σισύφου, 1942, Ο Επαναστατημένος άνθρωπος, 1951), μυθιστορήματα (Ο Ξένος 1942, Η Πανούκλα 1947) και θεατρικά έργα (Καλιγούλας 1945).

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

O Αλμπέρ Καμύ (1913-1960), γάλλος μυθιστοριογράφος, θεατρικός συγγραφέας, και δοκιμιογράφος, τιμήθηκε με το βραβείο Νόμπελ το 1957. Γεννήθηκε στο Μοντοβί της Αλγερίας και πέθανε -σκοτώθηκε- στο Σανς της Γαλλίας, μαζί με τον εκδότη του Μισέλ Γκαλιμάρ, σε τροχαίο δυστύχημα. Ιδρυτής του "Theatre du Travail" (1935), για το οποίο δούλεψε ως σκηνοθέτης, διασκευαστής, ηθοποιός και θεωρητικός, χρωστά σχεδόν εξίσου τη φήμη του στα μυθιστορήματά του "Ο Ξένος" και "Η Πανούκλα", όσο και στα θεατρικά του έργα "Καλιγούλας", "Οι δίκαιοι" αλλά και στα φιλοσοφικά του δοκίμια "Ο μύθος του Σισσύφου", "Ο επαναστατημένος άνθρωπος".

Πηγή: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

Τίτλοι στα ελληνικά

Απ' την καλή κι απ' την ανάποδη
Γράμματα σ' ένα φίλο Γερμανό