Ντίκενς Κάρολος (1812-1870)

Κ.Π. Καβάφης

Ο Charles John Huffam  Dickens  ήταν Άγγλος μυθιστοριογράφος της βικτωριανής εποχής, που τα έργα του αποτελούν δριμύ «κατηγορώ» κατά της κοινωνικής υποκρισίας και εκφράζουν θερμή  συμπάθεια  για τους απόκληρους της μοίρας.

Γεννήθηκε στις 7 Φεβρουαρίου 1812 στο Πόρτσμουθ, δεύτερος  από  οκτώ παιδιά. Το 1824  η οικογένεια  αντιμετώπισε σοβαρά οικονομικά προβλήματα μετά τη φυλάκιση του John Dickens λόγω χρεών και ο Κάρολος εργάστηκε σε εργοστάσιο παπουτσιών ως την αποφυλάκιση του πατέρα του. Ακολούθησαν η εγγραφή του  στο Wellington House Academy, η απασχόλησή του ως δημοσιογράφου  και στη συνέχεια ως δικαστικού στενογράφου.

Τον Απρίλιο του 1836, παντρεύτηκε την Catherine Hogarth, με την οποία απέκτησαν  δέκα παιδιά. Πέθανε από εγκεφαλικό επεισόδιο το 1870 και είναι θαμμένος στο Αβαείο του Γουέστμινστερ.

Ο Charles Dickens ήταν ο συγγραφέας 15 μυθιστορημάτων. Έγραψε επίσης διηγήματα, δοκίμια, άρθρα, θεατρικά έργα, ταξιδιωτικά  και εξέδιδε περιοδικά.  Ο υπόκοσμος, η φτώχεια, η αθλιότητα, ο  θάνατος συνυπάρχουν με το κωμικό στοιχείο  και την ανθρώπινη καλοσύνη  στο έργο του.

Από την οικονομικά  δύσκολη περίοδο στην οποία έζησε και  τις άθλιες συνθήκες εργασίας της εποχής του εμπνεύστηκε  το αυτοβιογραφικό έργο David Copperfield το  1849-1850. Οι γονείς του, John  και Elizabeth,  αποτέλεσαν, επίσης, έμπνευση για  χαρακτήρες  έργων του, όπως  του κ. Micawber στο David Copperfield, της κ.  Nickleby στο Nicholas Nickleby και της κ.  Micawber στο David Copperfield.

Αρχίζει να δημοσιεύει  με το ψευδώνυμο « Μποζ ». Το Pickwick Papers  ήταν το πρώτο μυθιστόρημά του, το οποίο εκδόθηκε σε συνέχειες  από τον Μάρτιο του 1836 έως τον Νοέμβριο του 1837 . Ένας από τους στόχους του τρίτου έργου του, Nicholas Nickleby ήταν να αποκαλύψει την άσχημη αλήθεια για τα οικοτροφεία του Γιορκσάιρ.

Το 1853 ο Charles Dickens άρχισε να κάνει επαγγελματικές αναγνώσεις. Οι αναγνώσεις, που ήταν πολύ δημοφιλείς και τις  συνέχισε σε όλη του τη ζωή, αποτελούσαν  συνδυασμό ρητορικής και παθιασμένης δράσης κατά της κοινωνικής αδικίας.

Η ενέργειά του ήταν ανεξάντλητη και ταξίδευε στο εξωτερικό, όπως  στις Ηνωμένες Πολιτείες, μιλώντας ενάντια στη δουλεία.

Επιμέλεια: Ευγενία Κοσμάτου

Παραμονή Χριστουγέννων

Άλλα βιογραφικά

O Κάρολος Ντίκενς είναι ένας από μεγαλύτερους Άγγλους συγγραφείς. Γεννήθηκε το 1812 και πέθανε το 1870. Λόγω πτώχευσης του πατέρα του πέρασε για ένα διάστημα δύσκολα παιδικά χρόνια, αναγκαζόμενος να εργάζεται σκληρά. Η κύρια εργασία του ήταν η δημοσιογραφία. Στα μυθιστορήματα και τα διηγήματά του θίγει κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα της εποχής του (οικονομική ανισότητα, εκμετάλλευση της παιδικής εργασίας κ.ά.) και οραματίζεται έναν καλύτερο και δικαιότερο κόσμο. Πολλοί από τους χαρακτήρες που δημιούργησε (ο κύριος Πίκουικ, ο Ντέιβιντ Κόπερφιλντ, ο Όλιβερ Τουίστ, ο Σκρουτζ) έγιναν διάσημοι. Κυριότερα έργα του: Όλιβερ Τουίστ, Νίκολας Νίκλμπυ, Ντέιβιντ Κόπερφιλντ, Μεγάλες προσδοκίες.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο α' γυμνασίου

Ο Τσαρλς Ντίκενς γεννήθηκε στο Πόρτσμουθ της Αγγλίας στις 8 Φεβρουαρίου 1812, και ήταν το δεύτερο από τα οχτώ παιδιά της οικογένειάς του. Όταν ο Κάρολος ήταν 12 χρονών, ο πατέρας του μπήκε στη φυλακή για χρέη και ο μικρός αναγκάστηκε να πιάσει δουλειά. Οι παιδικές του εργασίες είναι παρόμοιες μ' αυτές που περιγράφει στο βιβλίο του "Δαβίδ Κόππερφιλντ. Η επίσημη εκπαίδευσή του ήταν περιορισμένη, αλλά, καθώς είχε γνώσεις στενογραφίας, πολύ νέος έπιασε δουλειά ως ρεπόρτερ στη "Morning Chronicle". Από τη θέση αυτή παραιτήθηκε ύστερα από μερικά χρόνια, όταν πια είχε αρχίσει τη συγγραφική του σταδιοδρομία. Αργότερα έγινε πρακτικογράφος στη Βουλή. Το 1836 δημοσίευσε τον πρώτο τόμο με άρθρα του για την καθημερινή ζωή στο Λονδίνο, με τίτλο "Σκίτσα του Μποζ". Το 1837 ακολούθησε ο δεύτερος τόμος. Το μυθιστόρημά του "Όλιβερ Τουίστ" (1838) θα τον κάνει ευρύτερα γνωστό. Το πρώτο του ταξίδι στην Αμερική (1841) του ενέπνευσε δύο έργα το "Αμερικάνικα σημειώματα" (1842) και το μυθιστόρημα "Μάρτιν Τσασλουάιτ" (1844). Εγκλήματα, αθλιότητα, κτηνωδία και θάνατος συνυπάρχουν με κωμική εφευρετικότητα και απέραντη τρυφερότητα στο έργο του Τσαρλς Ντίκενς. Άλλα σημαντικά έργα του είναι: "Δαβίδ Κόπερφηλντ" (1850), "Τα δύσκολα χρόνια" (1854), "Ιστορία δύο πόλεων" (1859), "Μεγάλες προσδοκίες" (1861). Πέθανε στο Λονδίνο στις 9 Ιουνίου 1870, στη χώρα κηρύχθηκε πένθος και τον έθαψαν στη γωνία των ποιητών, στο Γουεστμίνστερ Άμπεϋ. Η δημοτικότητά του ήταν εξαιρετική όσο ζούσε και, όπως είπε και ο Walter Allen, "η επιρροή του εξακολουθεί να είναι αισθητή και το έργο του μέρος του λογοτεχνικού κλίματος μέσα στο οποίο ζει ο δυτικός άνθρωπος".

Δαβίδ Κόπερφηλντ

Διασταύρωση Μάγκμπι

Δύσκολα χρόνια

Η δίκη για φόνο και άλλα μυστήρια